Dzień Otwarty w Zachęcie 2017

Dzień Otwarty w Zachęcie 2017.

4 grudnia 2017 roku po raz siódmy odbędzie się Dzień Otwarty w Zachęcie. Tegoroczna edycja poświęcona jest idei stowarzyszania się na rzecz sztuki i kultury. Coraz więcej osób aktywnie wspiera kulturę, angażując się w działania organizacji non-profit. To powód do dumy, dlatego tegoroczny Dzień Otwarty organizujemy pod hasłem Dumni stowarzyszeni/Member’s Day. Przedstawimy stowarzyszenia, kluby i organizacje wspierające artystów, edukację artystyczną i fundujące kolekcje. W Zachęcie będzie można spotkać osoby zaangażowane w taką działalność i przekonać się, że wspólnota działań i zrzeszanie się wokół kultury pozwalają osiągnąć niemożliwe.

PROGRAM:

-godz. 17.30 spotkanie poświęcone idei stowarzyszania się na rzecz kultury i sztuki oraz amerykańskim korzeniom tej idei.

Spotkanie poprowadzi dziennikarka i amerykanistka Katarzyna Wężyk, która opowie o amerykańskim modelu fundraisingu i stowarzyszania się. „Niezależnie od wieku, pozycji i poziomu umysłowego Amerykanie nieustannie się stowarzyszają”, pisał Alexis de Tocqueville. W rozmowie o tym, jak poprzez zrzeszanie się można osiągać cele społeczne udział wezmą przedstawiciele i członkowie organizacji wspierających działalność kulturalną.
sala warsztatowa

-godz. 18 oprowadzanie kuratorskie Michała Jachuły po wystawie Maria Anto

Wystawa w Zachęcie to pierwszy tak obszerny przegląd dzieł malarki od jej śmierci w 2007 roku. Koncentruje się na twórczości z lat 60. i 70. XX wieku, a składa się nań około 60 obrazów (portretów indywidualnych i zbiorowych, przedstawień zwierząt, scen alegorycznych i krajobrazów) oraz rysunki i wybór archiwaliów.
zbiórka w holu głównym

-godz. 18.30 oprowadzanie kuratorskie Joanny Kordjak po wystawie Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza

Wystawa przypomina jedną z najważniejszych i najbarwniejszych postaci polskiej sceny artystycznej po II wojnie światowej — malarza, rzeźbiarza, projektanta, scenografa (twórcę zarówno scenografii teatralnych, jak i aranżacji wystaw), współorganizatora wydarzeń oddziałujących na polskie życie artystyczne jak Plenery w Osiekach (od 1963) czy Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965). Wystawa koncentruje się przede wszystkim na pozamalarskich obszarach jego aktywności związanych z utopijną wiarą artysty w realne oddziaływanie sztuki i jej udział w przemianach społecznych poprzez estetyczne kształtowanie otoczenia człowieka. Punktem wyjścia dla narracji wystawy jest zrekonstruowany projekt Międzynarodowego Osiedla Artystów opracowany przez Bogusza w obozie Mauthausen.
zbiórka w holu głównym

-godz. 19.30 oprowadzanie po wystawie Sarkis. Tęcza anioła, które poprowadzi Stanislas Pierret, dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce, radca ds. współpracy kulturalnej (COCAC) Ambasady Francji w Polsce, inicjator wystawy Sarkisa w Bukareszcie w 2014 roku

Sarkis (właściwie Sarkis Zabunyan) to urodzony w 1938 roku w Stambule ormiański artysta konceptualny, jeden z najważniejszych twórców światowej sceny. Od 1964 roku mieszka w Paryżu. Był jednym z kilkunastu młodych artystów zaproszonych w 1969 roku przez kuratora i krytyka sztuki Haralda Szeemanna do przełomowej, ukazującej nową wizję sztuki współczesnej wystawy Live in Your Head: When Attitudes Become Form. Stosuje rozmaite techniki: fotografię, wideo, malarstwo, rysunek, a nawet witraż; tworzy też często z wykorzystaniem neonów. W swoich pracach łączy intelektualną tradycję kultur Wschodu i Zachodu oraz podejmuje zagadnienia związane z czasem i pamięcią. Wiele jego dzieł odnosi się do dramatycznych momentów w historii ludzkości, wojny i przemocy, ale także do tematu pamięci i tożsamości.

oprowadzanie w jęz. francuskim, zapewnimy tłumaczenie na jęz. polski, zbiórka w holu głównym

Miejsce Projektów Zachęty (ul. Gałczyńskiego 3)

-godz. 17 oprowadzanie kuratorskie Magdy Kardasz po wystawie Andrej Polukord. Historia wyrwanego serca

Andrej Polukord swoje działania artystyczne prowadzi przeważnie w plenerze, choć zdarzają się mu akcje z wykorzystaniem architektury i miejskiej infrastruktury. Urodzony i wychowany w Wilnie, studiował w Wiedniu, obecnie krąży między oboma miastami. Pomysł wystawy w MPZ zrodził się po jego pobycie studyjnym w Warszawie w wyniku przemyśleń nad miejscem, do którego przynależy. Czy już na zawsze pozostanie nim rodzinne miasto? Czy zakochiwanie się w nowych miejscach, do których prowadzą nas koleje losu, jest rodzajem zdrady? Autor nie unika określeń z romantycznego słownika. Taki właśnie jest tytuł wystawy, a forma serca stała się motywem przewodnim projektu.

Warsztaty dla grup zorganizowanych — przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych bezpłatne
szczegółowe opisy: https://zacheta.art.pl/pl/edukacja/szkoly-i-przedszkola
obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy na stronie zacheta.art.pl

-godz. 12 i 14 warsztaty dla przedszkoli i szkół na wystawach: Maria Anto oraz Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza


4 grudnia 2017

Miejsce: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3

źródło: https://zacheta.art.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.