Dzień Kobiet na Ludowo 2022

Dzień Kobiet na Ludowo
Już po raz trzeci #NIKiDW zaprasza na Dzień Kobiet na Ludowo, którego celem jest nie tylko świętowanie w kontekście kultury ludowej, ale też podkreślenie szczególnego znaczenia #KGW we wspólnotach lokalnych jako organizatorów życia kulturalnego i społecznego w swoich Małych Ojczyznach.

Impreza odbędzie się w niedzielę 6 marca, w siedzibie Instytutu przy ul. Krakowskie Przedmieście 66.

Przygotowaliśmy program, w którym znalazło się miejsce na muzykę, śpiew, taniec czy warsztaty dla zdrowia i urody. Według badań to kobiety – głównie matki i babcie – są w rodzinach osobami odpowiedzialnymi za przekazywanie tradycji młodszym pokoleniom. Z roku na rok rośnie także liczba kobiet pełniących funkcję sołtysów – jest ich już tyle samo co mężczyzn.

PROGRAM:
  • Artystyczną podróż, o godzinie 14.00 rozpocznie zespół obrzędowo-muzyczny „Pakoszowianie” z Pakoszówki koło Sanoka.
  • Po rytmach z Podkarpacia przeniesiemy się na północny kraniec Polski. Muzykę jezior i lasów mazurskich zaprezentuje zespół „Na Przyboś” ze wsi Monety.
  • A na koniec goście z samego serca Puszczy Zielonej. Żywiołowe nuty kurpiowskie północnego Mazowsza zagra, zaśpiewa i zatańczy Zespół Folklorystyczny „Kurpianka” z Kadzidła.
Głównym punktem programu wydarzenia będzie prezentacja działań Kół Gospodyń Wiejskich na przykładzie dziewięciu Kół z różnych regionów. Na stoiskach poszczególnych Kół można będzie spróbować regionalnych przysmaków i poznać sposoby ich wytwarzania. Koła będą również prezentować swoje wyroby rękodzielnicze.

Dla chętnych, w holu dolnym, panie z Kół, i nie tylko, poprowadzą warsztaty, m.in. z robienia naparów ziołowych i komponowanie mieszanek ziołowych, wytwarzania mydełek z naturalnymi dodatkami, tworzenia kwiatów z bibuły czy palm.

W niedzielę, podczas Dnia Kobiet na Ludowo zaśpiewa dla nas zespół KORINNIA (korzenie), wykonujący tradycyjne pieśni wielogłosowe, przede wszystkim ukraińskie. ZAPRASZAMY! KORINNIA daje tradycyjnym pieśniom nowe życie, żeby każdy mógł razem z nimi cieszyć się ich pięknem. Przy niektórych pieśniach towarzyszą im instrumenty, takie jak skrzypce, flet, bębny czy tamburyno.

Więcej informacji: https://tiny.pl/9ltf3

Impreza odbędzie się w niedzielę 6 marca, w siedzibie Instytutu przy ul. Krakowskie Przedmieście 66.

WSTĘP WOLNY
 
Wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.