Dzień Autorów Europejskich

Dzień Autorów Europejskich

Dzień Autorów Europejskich to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, która zostanie zainaugurowana 27 marca 2023 r., a następnie będzie przypadała na ostatni poniedziałek marca co roku, aby promować czytelnictwo w szczególności wśród młodzieży.

To literackie święto zainauguruje spotkanie z Martą Dzido, polską pisarką, reżyserką i scenarzystką, laureatką Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Dzido debiutowała w wieku lat 16. Jest autorką powieści „Frajda”, „Małż”, powieści hipertekstowej „Matrioszka, książki reporterskiej „Kobiety Solidarności”, a także szeroko dyskutowanego zbioru opowiadań „Sezon na truskawki”. Jej wznowiony po 20 latach debiut „Ślad po mamie” to aborcyjny coming-out, opowiadany z perspektywy pojedynczej kobiety bez uwikłań w politycznych kontekst.
Rozmowę o literackiej drodze, Narodzie Literackiej Unii Europejskiej i wznowionym „Śladzie po mamie” poprowadzi Karolina Sulej, reporterka, dziennikarka i autorka książek „Rzeczy osobiste” i „Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm”.

Dzień Autorów Europejskich ma na celu połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową. Książki i czytanie mogą pomóc młodym czytelnikom w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami społecznymi i osobistymi.

27 marca, godz. 19.00
Dom Literatury
ul. Krakowskie Przedmieście 68

FB-klik