Dzieło „Tłum III” Magdaleny Abakanowicz na aukcji „Rzeźba i Formy Przestrzenne”

Aukcja „Rzeźba i Formy Przestrzenne”, która 21 października odbędzie się w DESA Unicum może okazać się największą pod względem wartości aukcją rzeźby w historii polskiego rynku. Spośród wystawionych dzieł najwyższą cenę może uzyskać monumentalna realizacja Magdaleny Abakanowicz „Tłum III”, której wartość estymowana jest na 12-18 mln zł. Oznacza to, że praca ta może zostać najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w historii polskiego rynku i najdroższą sprzedaną pracą Abakanowicz na świecie. Dzieło jednej z największych polskich artystek wystawiane było w Stanach Zjednoczonych i Japonii, a ostatnio sfotografowane zostało w niezwykłej przestrzeni Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Do 21 października miłośnicy twórczości Magdaleny Abakanowicz mogą zobaczyć „Tłum III” na wystawie w DESA Unicum.

Skupiska androgenicznych, pozbawionych głów i tożsamości postaci to motyw przewodni twórczości Magdaleny Abakanowicz. Zachwycający rozmachem „Tłum III” z 1989 roku jest kulminacją serii, nad którą światowej sławy artystka pracowała od lat 80. XX wieku. Wystawiane w DESA Unicum dzieło składa się z 50 wydrążonych od środka figur z jutowego płótna. Wielu przypominają one wieka sarkofagów lub korę pni drzew. Sama autorka kojarzyła je ze skórą zrzuconą przez węża. Każda z mierzących metr siedemdziesiąt centymetrów postaci jest inna, indywidualnie ukształtowana przez Abakanowicz.

Legendarny „Tłum III” prezentowany był na pierwszej indywidualnej wystawie artystki w Marlborough Gallery w Nowym Jorku w 1989 roku, a następnie na ekspozycjach w Japonii, m.in. w Nagano i Hiroszimie. Do 21 października miłośnicy twórczości Magdaleny Abakanowicz mogą zobaczyć „Tłum III” na wystawie w DESA Unicum. Wystawę poprzedziła sesja zdjęciowa w niezwykłej przestrzeni warszawskiej Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Unikatowa praca jednej z największych polskich artystek XX wieku wyceniana jest na 12 – 18 mln złotych. Do tej pory żadne z jej dzieł nie osiągnęło tak wysokiej ceny zarówno w Polsce, jak i na świecie. Poprzedni rekord cenowy pobiła instalacja „Caminando” składająca się z 20 figur, należąca uprzednio do Robina Williamsa. W 2019 roku podczas aukcji w DESA Unicum została ona sprzedana za ponad 8 mln złotych.

Podczas aukcji „Rzeźba i formy przestrzenne” pod młotek trafi łącznie pięć prac Magdy Abakanowicz. W tym pochodząca z przełomu 1989 i 1990 roku pojedyncza figura, zaliczana do cyklu „Tłum” oraz „Ucello” z 2008 roku. Ta ostatnia może zostać uzyskać cenę 1,2 mln złotych.

Z kolei nawet na 800 tys. złotych wyceniane są dwie rzeźby z 1987 roku: „Kain” Mirosława Bałka oraz „Tors” Igora Mitoraja. Prace wybitnego rzeźbiarza cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów. W 2020 roku DESA Unicum sprzedała kultową „Ikarię” Mitoraja za 2,7 mln złotych. To najwyższa cena, jaką do tej pory uzyskano za rzeźbę tego artysty.

Atrakcją aukcji jest rzeźba „Głowa”, którą Zdzisław Beksiński wykonał w latach 1957 – 1962. Praca wyceniana jest na 300 – 500 tys. złotych. Poszukiwane przez kolekcjonerów sztuki prace mistrza surrealizmu szybko zyskują na wartości. Obraz „Postać” namalowana przez Beksińskiego 1978 roku sprzedana została tej jesieni w DESA za ponad 1,9 mln zł, przekraczając szacunkową cenę o ponad milion złotych. W ciągu ostatniej dekady wartość obrazu wzrosła prawie 27-krotnie.

”Bokser” („Creugante”) – odlew jednej z najsłynniejszych rzeźb Antonio Canovy może zostać kupiony za 70 – 100 tys. zł. W 2020 roku „Tancerka z palcem na brodzie” Antonia Canovy osiągnęła cenę na poziomie 5,8 mln złotych. Wśród licytowanych prac zajdą się również: „Marks ze szpilkami” Krzysztofa Bednarskiego (60 – 80 tys. zł), „Otwarta II” Tadeusz Łodziana (70 – 90 tys. zł) oraz „Wiatr” („Le Vent”), wczesna praca Wacława Szymanowskiego z okresu paryskiego (40 – 60 tys. zł). Bardzo interesującą pozycją aukcji jest także zmysłowy akt „Zaplatającej warkocz” Stanisława Jackowskiego (estymacja 90-120 tys. zł). Ikoniczna rzeźba „Tancerki” tego artysty w 2018 roku sprzedana została za 180 tys. zł.

Łącznie kolekcjonerom z całego świata zaaferowanych zostanie 51 obiektów.

„Rzeźby i prace przestrzenne należą obecnie do najbardziej poszukiwanych obiektów kolekcjonerskich. To jeden z najsilniej i najszybciej rozwijających się segmentów na polskim rynku sztuki. Świadczyć mogą o tym kolejne rekordy aukcyjne, jak instalacja „Caminando” autorstwa Magdaleny Abakanowicz sprzedana w 2018 roku za rekordową kwotę ponad 8 miliona złotych, czy „Ikaria” Igora Mitoraja wylicytowana w roku 2020 za kwotę ponad 2,7 miliona złotych. DESA Unicum jest jedynym domem aukcyjnym w Polsce organizującym cykliczne licytacje prac polskich i międzynarodowych rzeźbiarzy. Pierwszą aukcję zorganizowaliśmy w 2013 roku. Na tegoroczną jesienną aukcję tej kategorii przygotowaliśmy niezwykle atrakcyjne obiekty, dzięki czemu może ona okazać się największą pod względem wartości aukcją rzeźby w historii polskiego rynku” – mówi Agata Szkup, Prezes Zarządu DESA Unicum S.A.

Najbliższej aukcji „Rzeźba i Formy Przestrzenne” towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie Desa Unicum, która potrwa do 21 października i dostępna będzie w godz. 11- 19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.