Dopaść Kutscherę. Spacer w 75. rocznicę zamachu na Kata Warszawy

Dopaść Kutscherę. Spacer w 75. rocznicę zamachu na Kata Warszawy.

Reklama
Reklama

3 lutego zapraszamy na spacer po miejscach związanych z zamachem na Franza Kutscherę. Dowódca SS i niemieckiej Policji, zwany „Katem Warszawy”, został zastrzelony przez oddział specjalny Armii Krajowej „Pegaz” 1 lutego 1944 roku.

Systematyczne represje wobec cywilów rozpoczęte wraz z kapitulacją stolicy nasiliły się po przybyciu Franza Kutschery do Warszawy na jesieni 1943 roku. Opinia publiczna wiedziała o skali terroru niemieckiego w Warszawie poprzez obwieszczenia, które nie były jednak podpisywane nazwiskiem, a jedynie podpisem „Dowódca SS i Policji na Dystrykt Warszawski”

Podczas spaceru opowiemy, w jaki sposób Armia Krajowa zidentyfikowała i wyśledziła zbrodniarza. Zobaczymy, jak przygotowano zamach i co się stało z jego uczestnikami po zastrzeleniu niemieckiego generała.

Reklama
Reklama

Spacer jest organizowany w związku z przypadającą 1 lutego 75-tą rocznicą akcji na Franza Kutscherę. Będziemy sięgać do źródeł zawartych w wydawanych przez Instytut Pileckiego Zapisach Terroru – wstrząsających relacjach świadków okupacji.

Spacer rozpoczniemy o godzinie 12:00 na placu Na Rozdrożu przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości. Potrwa on około 2 godzin. Zapisy na spacer przyjmujemy do 31 stycznia pod adresem: zapisy@instytutpileckiego.pl

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Podczas spaceru będziemy przemieszczać się również komunikacja miejską, organizator zapewnia bilety dla uczestników spaceru.

Reklama
Reklama

Naszym przewodnikiem będzie Konrad Tarnopolski – warszawianin, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i religii, pasjonat historii, politolog i przewodnik po stolicy.
_____________

Wiemy, że lubicie fotorelacje z organizowanych przez nas spacerów, dlatego i tym razem będzie towarzyszył nam fotograf.
Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wykonanych podczas spaceru zdjęć w materiałach promocyjnych organizatora.

FB-klik

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.