Doniczka czy osłonka? A może jedno i drugie?

Osoby zajmujące się pielęgnacją roślin od lat doskonale wiedzą, co służy kwiatom najlepiej i nie mają tytułowych dylematów. Pojawiają się one natomiast wśród tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z uprawianiem kwiatów, ziół czy innych roślin doniczkowych. Czy osłonka do kwiatów może zastąpić doniczkę? Jak je odróżnić i co wybrać do domowego, czy balkonowego ogródka? Sprawdźcie.

Jaką rolę pełnią osłonki na doniczki i czy można uprawiać w nich kwiaty?

Na pierwszy rzut oka osłonki wyglądają tak samo, jak doniczki. Są jednak często bardziej dekoracyjne od nich i mają jedną zasadniczą cechę, która je od doniczek odróżnia – zupełnie inne denko. Doniczki posiadają na dnie otwory, żeby nadmiar wody mógł być odprowadzany. Osłonki na doniczki natomiast takich otworów nie mają. Nie powinno sadzić się w nich kwiatów, ponieważ nadmiar wody może powodować gnicie korzeni. Jeśli są duże, można ewentualnie ułożyć na dnie warstwę drenażową i dopiero na nią nasypać ziemię i posadzić rośliny, ale najlepiej ten sposób stosować jedynie do roślin jednorocznych. Osłonki na doniczki pełnią natomiast ważną rolę dekoracyjną i zapewniają stabilność kwiatom. Powinno zakładać się je na doniczki szczególnie takim kwiatom, których wysokość, czy ciężar sprawia, że mogą być wywrotne. Odpowiednio dobrane osłonki na doniczki, szczególnie te, które odznaczają się dużą wagą, jak osłonki cementowe, betonowe, czy ceramiczne spełnią takie zadanie doskonale. Ma to znaczenie szczególnie na tarasach, czy w miejscach, gdzie kwiaty narażone są na potrącenia, czy działanie wiatru. Dodatkowo osłaniają także rośliny przed zimnem.

Osłonka z jakiego materiału sprawdzi się najlepiej?

Osłonki na doniczki mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów, począwszy od lekkiego plastiku, poprzez drewno, czy trawę morską aż po ciężki cement, czy beton. Najpopularniejszą jednak ze względu na szczególne walory dekoracyjne jest osłonka ceramiczna. Odznacza się często ciekawym wzornictwem, fakturą, czy kolorystyką. Może występować w różnych rozmiarach i fasonach. Trzeba pamiętać, żeby wybierać zawsze osłonkę o kilka centymetrów większą od doniczki. Ceramiczna osłonka jest wystarczająco ciężka, aby sprzyja stabilności kwiatów. Nadaje się zarówno do salonu, jak i na taras, balkon, czy do ogrodu. Osłonka ceramiczna pasuje do różnych stylów wnętrzarskich. Przykładowo granatowo-biała osłonka w geometryczne wzory doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Osłonka czarna ze srebrnym czy złotym brzegiem może być ozdobą salonów glamour. W ekologicznych czy klasycznych wnętrzach osłonka ceramiczna w stonowanej kolorystyce pastelowej z namalowanym białą farbą motywem roślinnym będzie podkreślała klimat wnętrza. Aby dodać aranżacji ożywienia, można wybrać takie osłonki w różnych kolorach pastelowych, które będą idealnie do siebie pasowały dzięki temu samemu białemu motywowi roślinnemu.

Osłonki na doniczki mogą być przydatne w każdym domu, gdzie hoduje się kwiaty doniczkowe jako element dekoracyjny i zwiększający stabilność roślin. Jeśli jednak ma pełnić szczególnie to drugie zadanie, warto wybierać te, które odznaczają się większą wagą. Przykładem może być osłonka ceramiczna, która dodatkowo jest często bardzo atrakcyjna wizualnie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.