Domy towarowe pod chmurką – warsztaty gwary warszawskiej

Domy towarowe pod chmurką – warsztaty gwary warszawskiej

Gwara Warszawska i Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy zapraszają szanowne ferajne na spotkanie o nieodżałowanym Kiercelaku, Różycu i innych miejscach na handlowej mapie naszej stolycy. Będzie o historii targowisk i ludziach tworzących wyjątkowy koloryt, szczególny i jakże barwny klimat. Nie zabraknie historycznych ciekawostek, przykładów języka Narodu Handlowego, „personalnego obsztorcu” czyli inspirujących „wiązanek”, wspominek dawnych mieszkańców, autentycznych przekazów o rzeczach niegdyś oczywistych, a dziś będących już tylko wpisem w karty historii i sentymentalnym wspomnieniem.

Warsztaty poprowadzą:
Janusz Dziano – Warszawiak od pokoleń, z korzeniami na obu brzegach Wisły, współzałożyciel Stowarzyszenia Gwara Warszawska, varsavianista i pasjonat historii Woli, autor licznych publikacji, w tym powieści biograficznej Stefana Wiecheckiego “Ech, Panie Wiech” wydanej w 2019 roku. Inicjator utworzenia Skweru Gwary Warszawskiej. Prowadzi na portalu społecznościowym Facebook stronę Jestem z Woli. Laureat nagrody Człowiek Dobrej Woli w 2016 roku. Przybliżył już setkom dzieci, dorosłych i seniorów, brzmienie mowy warszawskiej ulicy.

Martyna Goździuk – Warszawianka z Targówka, przewodnik po Warszawie, z sercem po prawej stronie, finalistka konkursu Warszawianka Roku 2018, w Stowarzyszeniu od 2015 roku, propagatorka gwary warszawskiej. Pokazuje, że język przedwojennych Warszawiaków, to kopalnia wiedzy o tożsamości mieszkańców miasta.

22 lutego 2020, godz. 15:30

Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy na stowarzyszeniegwarawarszawska@gmail.com

FB-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.