Domy modułowe – co warto wiedzieć?

Każdy człowiek marzy o własnym domu na przyszłe lata. Jednak budowa od zera jest niezwykle czasochłonna. Budowę takiego domu mogą opóźniać finanse, sprawy urzędowe, a nawet pogoda. Wiele osób bierze pod uwagę znacznie szybsze w budowie domy modułowe. Składają się one z wielu komponentów, które łączy się na fundamentach. Domy modułowe niegdyś pełniły funkcje jedynie wypoczynkowe, jednak w dzisiejszych czasach wybiera się je także w formie przyszłego miejsca na ziemi.

Reklama
Reklama

Domy modułowe mieszkalne

Istnieją gotowe projekty domów, które przygotowują doświadczeni producenci. Są wśród nich także domy modułowe całoroczne, gotowe do zamieszkania. Są one niezwykle różnorodne. Wśród projektów można napotkać domy parterowe, a nawet piętrowe z rozmaitymi dachami. Jednakże wiele z nich można dostosować także pod potrzeby i osobisty gust klienta. Takie domy mają swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać.

Zalety i wady domów modułowych

Takie domy posiadają kilka kluczowych zalet. Oto kilka z nich:

  • znacznie krótszy czas budowy – taki dom modułowy producent z fundamentami może postawić nawet w ciągu kilku miesięcy;
  • niższe koszty realizacji – budowa takiego budynku jest znacznie tańsza od postawienia tradycyjnego domu;
  • brak wpływu warunków atmosferycznych – zła pogoda nie wpływa na czas budowy domu modułowego;
  • bezpieczeństwo materiałów – ze względu na szybkość stawiania takiego domu, nie trzeba zostawiać materiałów na zewnątrz i narażać na kradzież;
  • mniejsza ekipa budowlana – do zbudowania domu modułowego nie trzeba tak wielu pracowników, w tym inspektora nadzoru budowy.

Domy modułowe posiadają kilka mniej znaczących wad. Warto jednak o nich wiedzieć.

Reklama
Reklama
  • podobieństwo – większość domów modułowych jest praktycznie taka sama ze względu na gotowe elementy. Próżno szukać tu dowolności, poza niektórymi wyjątkami. Jednak nie przeszkadza to wielu osobom decydującym się na taki dom;
  • dźwig – jest on potrzebny do przenoszenia poszczególnych elementów domu;
  • suma – przed kupnem domu modułowego trzeba posiadać całkowitą sumę jego kosztu.

Koszt domu modułowego

Całoroczne domy modułowe są znacznie tańsze od tradycyjnych domów. Przed postawieniem domu modułowego należy zakupić i przygotować działkę. Cena takiego domu zależy od powierzchni, kształtu i wyposażenia. Budowa 1mdomu modułowego kosztuje ok. 800 zł. Jednak po dodaniu fundamentów, cena za metr kwadratowy wzrasta niemal dwukrotnie. Budowa domu parterowego z garażem to koszt około 250 000 zł. Wybranie domu modułowego pozwala zaoszczędzić nawet 100 000 zł. 

Podsumowując, warto prześledzić wady i zalety budowy domu modułowego oraz przeanalizować powstałe koszty. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, przede wszystkim ze względu na szybkość powstania niewielkiego lecz nowoczesnego domu.

Reklama
Reklama

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.