Dokument muzyczny: Wyjątkowo zimny maj

Dokument muzyczny: Wyjątkowo zimny maj.

„Wyjątkowo zimny maj…” – śpiewał Maanam w 1991 roku. W Iluzjonie cofniemy się jednak w czasie jeszcze bardziej i przypomnimy jedne z najsłynniejszych i najbardziej emocjonujących dokumentów muzycznych lat 60. i 80. Te obrazy na trwałe zapisały się na kartach muzycznej i filmowej historii, będąc świadectwem ówczesnych czasów i trendów. Ekscytują i inspirują, przyciągając uwagę zarówno najbardziej zagorzałych fanów muzyki, jak i wielbicieli dobrego kina.

Punktem wyjścia majowego przeglądu będzie pokaz wybitnych „Muzykantów” Kazimierza Karabasza z 1960 roku – tytułu nagrodzonego na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Wenecji. Przeniesiemy się na próbę orkiestry dętej warszawskich tramwajarzy i dzięki wnikliwej obserwacji autora zyskamy niepowtarzalną możliwość przyjrzenia się fascynującemu procesowi twórczemu; staniemy się uczestnikami podróży przez świat muzycznych niuansów, w którym nawet najdelikatniejsze tony i drgnienia zyskują wyjątkowe znaczenie i składają się w wybitne dzieło orkiestrowe.

W „Czuję się świetnie” Waldemara Szarka wrócimy do klimatu gorącego lata 83. roku i wraz z Maanamem, jedną z najpopularniejszych polskich grup rockowych, udamy się w tournée po kraju. Opowieści charyzmatycznej Kory i lidera zespołu, Marka Jackowskiego przeplatają się z najciekawszymi obrazami trasy koncertowej – bójką na widowni podczas jednego z koncertów, warszawską konferencją prasową czy lekcją języka polskiego, na której analizowane są teksty artystki.

Z kamerą zajrzymy także za kulisy łódzkiego festiwalu Rockowisko’81. Maanam, TSA, Deuter, Brygada Kryzys, Republika, Krzak – czyli „Koncert” Michała Tarkowskiego, to dokumentalny zapis występów scenicznych i żywiołowych reakcji publiczności w teledyskowej formie.

„Fala” Piotra Łazarkiewicza to z kolei pełnometrażowy, uzupełniony o fragmenty wycięte przez cenzurę, zapis przebiegu legendarnego festiwalu w Jarocinie z 1985 roku. Poznajemy dwa zupełnie różne punkty widzenia – biorącą udział w festiwalu zbuntowaną młodzież reżyser konfrontuje z ówczesnymi władzami miasta oraz przedstawicielami organizacji społecznych.

Projekcje w ramach cyklu:

Koncert, reż. Michał Tarkowski, Polska 1972.
24 maja, godz 18:00, sala Mała Czarna

Fala, reż. Piotr Łazarkiewicz, Polska 1986.
25 maja, godz 20:00, sala Mała Czarna

Czuję się świetnie, reż.Waldemar Szarek, Polska 1983 /
Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, Polska 1960.
31 maja, godz 20:00, sala Mała Czarna

Uwaga: godziny seansów mogą ulec zmianie. Prosimy o sprawdzanie aktualnego repertuaru na stronie http://www.iluzjon.fn.org.pl/.

Więcej: http://bit.ly/2ZxXDsp

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.