Dodatek motywacyjny dla opiekunów w żłobkach

Miasto ma świadomość, że wskutek obowiązujących przepisów opiekunki miały w kwietniu mniejsze niż wcześniej wynagrodzenia (brak dodatku motywacyjnego ze względu na nieświadczenie pracy w jej miejscu).

Reklama
Reklama

W związku z bardzo dobrymi rezultatami „odmrożenia żłobków”, prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował o przyznaniu pracownikom żłobków wyższego dodatku motywacyjnego za maj, który będzie wypłacony w czerwcu.

Warszawa nie obniżyła w ostatnich miesiącach wynagrodzeń pracownikom stołecznych żłobków. Byli i nadal są oni wynagradzani na podstawie obowiązującego prawa – wyjaśniamy, ile wynoszą i w jaki sposób wyliczane są ich zarobki. Zespół Żłobków m.st. Warszawy to jednostka funkcjonująca w sferze finansów publicznych. Podczas wypłacania pensji pracownikom, jak i w przypadku innych wydatków, musimy działać wyłącznie na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów.

Od czasu zamknięcia przez rząd szkół, przedszkoli i żłobków z powodu pandemii COVID-19, we wszystkich warszawskich żłobkach obowiązywały wynagrodzenia za gotowość do pracy. Nie obejmowały one jedynie osób, przebywających na zasiłkach opiekuńczych i chorobowych, a w przypadku reszty pracowników – dni, w których świadczyli oni pracę. Średnia pensja opiekunek za kwiecień, jeśli pozostawały przez cały miesiąc w gotowości do pracy, to 3 137 zł. Średnia pensja opiekunek za maj, jeśli były w gotowości do 15 maja, to 3 451 zł. Średnia pensja przed pandemią to 3 765 zł. Kwoty te różnią się o składniki wynagrodzenia nienależne pracownikom z powodu decyzji rządu o zamknięciu żłobków.

Reklama
Reklama

 Wszyscy pracownicy za czas gotowości do pracy otrzymali pensje naliczone zgodnie z art. 81 Kodeksu pracy. Według niego każdemu pracownikowi, który chciał i mógł, ale z powodu przeszkód nie był w stanie pracować, przysługuje wynagrodzenie za gotowość do pracy. Jego wysokość zależy od osobistego zaszeregowania pracownika (godzinowo lub miesięcznie) – w przypadku Zespołu Żłobków jest to zaszeregowanie miesięczne. Wynagrodzenie w marcu zostało w warszawskich żłobkach wypłacone w pełnej wysokości, łącznie z dodatkiem stażowym oraz dodatkiem motywacyjnym za luty. Przy wypłatach za kwiecień – zgodnie z prawem – uwzględniono faktyczny czas przepracowany w marcu i stawki zasadnicze. Podobnie w maju – uwzględniono faktyczny czas pracy w kwietniu.

Od uruchomienia na nowo miejskich żłobków minęły trzy tygodnie. Żłobki bardzo dobrze zdały ten egzamin. Wprowadzone zasady postępowania są rygorystycznie przestrzegane przez kierownictwo żłobków oraz opiekunki. Od uruchomienia na nowo żłobków zostało skontrolowanych 50 z niemal 70 placówek. Zespół Żłobków wysoko ocenia pracę ponad 1000 opiekunek świadczących pracę. Przestrzegane są wszystkie zasady, dotyczące podziału dzieci na grupy, badania stanu zdrowia dzieci w momencie wejścia do żłobka, przestrzegania zaleceń higienicznych, osobnych wejść, itp. Frekwencja w żłobkach wynosi prawie 30 proc. uprawnionych – w miniony piątek w żłobkach było 3800 dzieci, którymi zajmowało się 1800 opiekunek. Świadczy to o bardzo wysokim poziomie zaufania rodziców – ta frekwencja jest blisko maksymalnego limitu przyjęć dzieci do żłobków według zasad ustalonych przez rząd.

źródło: UM Warszawa

Reklama
Reklama

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.