Dni Ochrony Środowiska w Łazienkach Królewskich

Dni Ochrony Środowiska w Łazienkach Królewskich.

Już w najbliższy weekend zapraszamy na zainicjowane przez Ministerstwo Środowiska Dni Ochrony Środowiska. W sobotę 8 września w Pałacu Belwederskim odbędzie się Konferencja pod hasłem „Lasy dla Niepodległej” oraz koncert muzyki leśnej w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich. Dzień później – w niedzielę 9 września – na terenie Łazienek Królewskich zorganizowany zostanie piknik edukacyjny.

W obchody Dni Ochrony Środowiska włączyły się Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, które wspólnie zorganizują stoisko na pikniku edukacyjnym. Odwiedzając stoisko będzie można poznać różne formy ochrony przyrody, w tym cele istnienia i zasady funkcjonowania obszarów Natura 2000 oraz rezerwatów przyrody. Będzie to także okazja do poszerzenia wiedzy z zakresu aktywnego i świadomego korzystania z obszarów chronionych i kształtowania postaw służących ochronie przyrody.

Na naszym stoisku będzie można wziąć udział w licznych atrakcjach i zabawach, m.in.:

  • warsztatach „Osobliwości obszarów Natura 2000” – uczestnicy po przedstawieniu im wizerunków gatunków zwierząt chronionych, odtworzą je wykorzystując tekturowe szablony. Prowadzący pomagą w zamianie szablonu w możliwe wierny wizerunek zwierzęcia;
  • przyrodniczym konkursie wiedzy;
  • warsztatach samodzielnego montażu budek dla ptaków wraz z instrukcją, jak i gdzie najlepiej zamontować stworzone schronienie;
  • grze w zapamiętywanie, podczas której grający będą mieli okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość, poznając przy tym najcenniejsze gatunki ptaków związanych z mazowieckimi obszarami Natura 2000;
  • rozwiązywaniu krzyżówek dla małych i dużych fanów łamigłówek;
  • zabawie „Kto kogo zjada? – łańcuchy pokarmowe” – pokazujące zależności pomiędzy gatunkami roślin i zwierząt i ich znaczenie dla zachowania równowagi przyrodniczej;

Na uczestników naszych konkursów i zabaw czekają upominki i nagrody.Przez cały dzień na stoisku obecni będą pracownicy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, którzy chętnie podzielą się wiedzą i doświadczeniem z zakresu ochrony przyrody.

Piknik edukacyjny rozpocznie się w niedzielę 9 września o godzinie 10:30 i potrwa do 18:00. Prócz stoiska GDOŚ i RDOŚ w Warszawie na gości pikniku czekać będą m.in. stoiska Ministerstwa Środowiska, Lasów Państwowych, Parków Narodowych, Mazowieckich Parków Krajobrazowych i Polskiego Związku Łowieckiego oraz liczne atrakcje takie jak warsztaty eko-stolarki, pokazy sokolnicze i kynologiczne czy prelekcje o leśnym survivalu. Będzie również można zasięgnąć porad od doświadczonych grzyboznawców, spróbować darów lasu oraz wziąć udział w konkursach i quizach wiedzy o przyrodzie.

Organizatorami obchodów Dni Ochrony Środowiska są Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Honorowy patronat nad wydarzenim objał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Jeszcze raz zapraszamy do Łazienek Królewskich po moc wrażeń i atrakcji. Dokładna lokalizacja wydarzenia widoczna jest na mapie poniżej.

źródło: https://www.gdos.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.