Reklama

DNI KULTURY NA YouTube

Już od piątku, 26 marca 2021 roku, będziecie mogli obejrzeć premiery i archiwalne przedstawienia, operę, spektakle muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady. A wszystko to dzięki współpracy z ponad 30 teatrami, grupami teatralnymi i twórcami!

Sprawdźcie program i wybierzcie coś dla siebie 
Jedną z propozycji jest przedstawienie „Tisza be-Aw” nagrodzonego niedawno Paszportem POLITYKI Teatru 21. Teatr (26 marca, godz. 10:00), w którym wszyscy aktorzy mają dodatkowy 21 chromosom, pokaże inspirowany tytułowym świętem performans, w którym osobiste doświadczenia aktorów, ponure dzieje XX wieku i święto Tisza be-Aw łączą się w jednym miejscu. Spektakl został przygotowany w 2 wersjach: w języku migowym i napisami (tutaj), jak i w wersji z audiodeskrypcją (tutaj). Polecamy Wam także wyjątkowy wywiad z założycielką i reżyserką Teatru 21, Justyną Sobczyk. Rozmowę o tym, jak ze słabości uczynić siłę obejrzycie już od czwartku na kanale YouTube Tomasza Raczka
 
27 marca godz. 17:00Teatr Nowy w Poznaniu zaprezentuje spektakl „Dziewczynka z za/ przyszłość boli tylko raz”. Czy grupa młodych bohaterów będzie w stanie współpracować mimo dzielących ich różnic wynikającymi z kwestii rasy, wyznania, urodzenia, sytuacji ekonomicznej?
26 marca godz. 18:00 – Kolejną pozycją, która dotyka kilku najbardziej aktualnych problemów współczesności: wykluczenia, samotności, potrzeby akceptacji oraz wielkiego tematu nietolerancji i przemocy z niej wynikającej, jest sztuka „Bierki” powstała na podstawie powieści Marcina Szczygielskiego. Spektakl został zrealizowany przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. O tych relacjach porozmawia Tomasz Raczek w spotkaniu ze swoimi kolejnymi gośćmi – twórcami niezwykłej inscenizacji: Zbigniewem Brzozą, reżyserem i dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Olgą Borys, aktorką i odtwórczynią głównej roli w przedstawieniu oraz Marcinem Szczygielskim, pisarzem oraz autorem powieści „Bierki”. 
 
Przed Wami kolejne propozycje. Spektaklem, który niewątpliwie uruchomi Waszą wyobraźnię jest „Calineczka dla dorosłych” (26 marca, godz. 16:30). Dla zespołu Teatru Montownia przygody małej, bezbronnej dziewczynki stanowią inspirujący punkt wyjścia do opowiedzenia alternatywnej wersji historii Calineczki, czyli spektaklu o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa. Z kolei Teatr PAPAHEMA postanowił wziąć na warsztat postać Marii Skłodowskiej-Curie, która podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Spektakl „Skłodowska. Radium Girl” przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, przekraczania własnych granic. 

Wśród udostępnianych sztuk znajdzie się również propozycja Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. W spektaklu „Wałęsa w Kolonos” (27 marca, godz. 14:00) na scenie spotyka się ok. 40 osób, w tym między innymi Jerzy Stuhr. Twórcy snują wielonarracyjną opowieść na kanwie starożytnej tragedii „Edyp w Kolonos”. Jerzego Stuhra zobaczycie także w polskiej klasyce – sztuce „Na czworakach”, której nagranie Teatr Polonia postanowił pozostawić online trochę dłużej.

Spektakle online, emocje na żywo! Po raz drugi rusza wyjątkowy festiwal YouTube Dni Kultury

   
 
W programie festiwalu YouTube Dni Kultury nie zabraknie też materiałów, w których muzyka odegra jedną z głównych ról. Obejrzyjcie koniecznie „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki – propozycję Opery Wrocławskiej, przenieście się do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, aby zobaczyć 7 wyjątkowych miniatur choreograficznych przygotowanych w całości przez tancerzy Polskiego Baletu Narodowego i dowiedzieć się więcej o 10 najczęściej grywanych operach na świecie w nowym odcinku vloga operowego – „Operowym głosem”. W serii „Mistrzowie i ich uczniowie” (28 marca, godz. 14:00) Teatru Wielkiego w Łodzi posłuchajcie wspomnień i anegdot Piotra Micińskiego, wybitnego polskiego artysty oraz pedagoga wokalnego. 
 
A może zainteresuje Was fantazja online o premierze, która się nie odbyła, czyli „Fantazja o Ludwiczku” Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie? Jak nie twórczość Ludwiga van Beethovena, to może polskie szlagiery filmowe i kabaretowe? Studio Buffo przypomni Wam je w drugiej części spektaklu muzycznego „Tyle miłości” (28 marca, godz. 12:00), które dodatkowo połączy z rozmową ze Stefanią Grodzieńską. Kolejny gatunek muzyczny? Zajrzyjcie na kanał STUDIO teatrgaleria, aby zobaczyć spektakl „ZŁOTA SKAŁA. Opowieść o Robercie Brylewskim” (27 marca, godz. 15:00). To powieść o ojcu chrzestnym polskiego punk rocka. W spektaklu przypominane są najważniejsze piosenki Brylewskiego, a na scenie pojawiają się muzycy współczesnej warszawskiej alternatywy, dowodzeni przez Bartka Tycińskiego, współtwórcę słynnych Mitch & Mitch. To nie koniec! Łódzka Grupa Teatralna Start, działająca przy łódzkiej Fundacji Via Culturae, udostępni multimedialny monodram muzyczny „Mój jazz” (26 marca, godz. 18:30). Jego treść osnuta jest na wspomnieniach Andrzeja Wojciechowskiego, który opowiada o początkach pierwszego w Polsce zespołu jazzowego Melomani. 
 
W tym gronie nie mogło też zabraknąć Teatru Muzycznego Roma. Na 17 kwietnia zaplanowano premierę najnowszej produkcji – „Waitress” (27 marca, godz. 10:00). Kto zagra główne role? Kogo zobaczymy i usłyszymy na deskach Teatru? Wszystko to w materiale „Prosto zza kulis! Poznaj obsadę musicalu „Waitress””
 
Jeżeli wolicie lżejsze formy i zabawne wieczory, Teatr Capitol zaprasza Was na spektakl „Wykrywacz kłamstw”, (26 marca, godz. 19:30) w którym okazuje się, że zarówno kłamstwo, jak i chęć odkrycia prawdy mogą być upojnym narkotykiem zmieniającym się w truciznę. Jeżeli wspominamy komedie, nie mogło zabraknąć realizacji komedii Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”. Aktorzy Teatru Małego w Tychach w trakcie przedstawienia online „Magnetyzm w sieci” (28 marca, godz. 15:00)odkryją na nowo piękno fredrowskiego języka i misternie utkaną intrygę. Z kolei „Welcome Home Boys” to pozycja obowiązkowa dla fanów Mumio. (26 marca, godz. 17:00)Tytułowi boys ruszą w niezwykłą podróż, która obfitować będzie w rozliczne przygody, spotkania i nieoczekiwane zwroty akcji. 
 
Kolejni na liście: Klub Komediowy i Grupa AD HOC. Pierwsi pokażą Wam trzeci odcinek serii „Fabularny przewodnik po…”, nawiązującej do absurdalnego, kawiarnianego kabaretu literackiego, drudzy… bez scenariusza zapraszają na „Wieczór Komedii Improwizowanej ONLINE”
 
Jeżeli chcecie zobaczyć teatr od kulis – jego zakamarki, gdzie zwykle widownia nie ma wstępu, ale też cały trudny i fascynujący proces powstawania spektaklu, obejrzyjcie materiał przygotowany przez artystów Teatru Syrena – pełnometrażową komedię kryminalną „Hallo Syrena, czyli premiera się odbędzie”. Zwróćcie też uwagę na propozycję Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – opowieść o tym, jak współczesna forma kapitalizmu zawłaszcza naszą rzeczywistość. „≈[prawie równo]” jest zabawnym i jednocześnie nieco brutalnym spektaklem. Twórcy zapewniają publiczności maksimum rozrywki i wykorzystują elementy popkultury, jakich nie było jeszcze w polskim teatrze. 
 
Ponadto sceny z dramatu „Don Juan” (28 marca, godz. 13:00)przygotowane przez reżysera Jose Iglesiasa z Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu, spektakl Teatru Dziewiątka„Wyspa Chudych” (26 marca, godz. 16:00), opowiadający historię polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły się w obozie na ulicy Przemysłowej w Łodzi, a także przedstawienie „Napromieniowany Raj” (26 marca, godz. 17:30) Teatru Ucieczkowego – historia wydobywania uranu w tajnych kopalniach na terenie Kowar. 
 
Kolejna propozycja to „NITKA” (26 marca, godz. 15:00). projekt Grupy Teatralnej PINGWINY (działającej w Centrum Kultury i Sztuki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierpcu), która pokaże dorastanie z punktu widzenia młodzieży, ich oczami – moment bycia już nie dziećmi, a jeszcze nie dorosłymi. I na koniec, w nostalgiczną podróż zabierze Was Teatr na Ostrowie we Wrocławiu, który zaprezentuje przedstawienie „Tytus, Romek i A’Tomek – Misja Uczłowieczanie”, (26 marca, godz. 14:00). To adaptacja kultowej serii komiksów Papcia Chmiela – Henryka Jerzego Chmielewskiego. Spektakl opowiada o narodzinach Tytusa – małpy zrodzonej z plamy tuszu w pracowni artysty. 
 
 
Teatr, scena, warsztat – rozmowy na YouTube 
Oprócz wspomnianych już wcześniej rozmów z twórcami sztuki “Bierki”, a także z Justyną Sobczyk, polecamy również wywiad Tomasza Raczka z Wojciechem Malajkatem, aktorem teatralnym i filmowym, rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. 
 
Tomasz Raczek nie tylko przeprowadził kilka rozmów, ale sam również zagościł u innego Youtubera – Karola Paciorka. W rozmowie na kanale Imponderabilia Tomasz Raczek przypomina między innymi najciekawsze historie związane ze spektaklami teatralnymi i pokazami filmowymi. 
 
I na koniec nie lada językowo-teatralna gratka. Paulina Mikuła, autorka kanału Mówiąc Inaczej, w swoim najnowszym filmie prosto ze sceny w Och Teatrze podzieli się z Wami sposobami na to, jak mieć piękną dykcję. Co więcej, do nagrania zaprosiła gości, znanych aktorów – Zosię Zborowską oraz Rafała Rutkowskiego, którzy opowiedzieli o swojej drodze do pięknego i wyraźnego wysławiania się. 
 
Pełny program wydarzenia YouTube Dni Kultury oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znajdziecie na stronie www.youtubednikultury.pl
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.