Dni Austrii 2018 w Gdańsku

Dni Austrii 2018 w Gdańsku to trzecia edycja trwających przez cały tydzień wydarzeń z dziedziny sztuki, kultury, muzyki oraz biznesu, łączących społeczność austriacką i polską. Ideą Dni Austrii jest budowanie mostów kulturowych i połączeń pomiędzy Polską a Austrią.

Głównym organizatorem jest austriackie stowarzyszenie FACT – free art & culture transfer, które działa na rzecz międzynarodowej wymiany sztuki i kultury. Jest to organizacja non profit powstała w Wiedniu w 1999 roku, dzięki inicjatywie budowania mostów kulturowych pomiędzy Polską a Austrią (www.artforpeace.eu).
Patronat nad tym wydarzeniem objął ambasador Austrii dr Werner Almhofer.

15-20 października 2018

15/10 Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku w Gdańsku & Fundacja Jewish Community Centre Gdańsk / Jüdische Glaubensgemeinschaft in Gdańsk & Foundation Jewish Community Centre Gdańsk, ul. Partyzantów 7, www.gdansk.jewish.org.pl

17/10 Oliwski Ratusz Kultury / Oliwa-Kulturrathaus
Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, www.wspolnotagdanska.pl

18/10 WL4 – Mleczny Piotr Przestrzeń Sztuki / WL4 Kunstraum
Gdańsk, ul. Ks. Popiełuszki, www.wl4.pl

19-20/10 Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział Etnografii
Nationalmuseum in Gdańsk – Abteilung für Ethnographie
Gdańsk, ul. Cystersów 19 (Spichlerz Opacki), www.mng.gda.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia związane z Dniami Austrii jest wolny.

Szczegółowy program na stronie:
www.dniaustrii.eu

___________________________________________________________________

Partnerzy Dni Austrii 2018:

Austriackie Forum Kultury w Warszawie jest platformą dialogu, wymiany kulturalnej i społecznej. Inicjuje, wspiera i organizuje projekty kulturalne i naukowe, a także imprezy służące wzajemnemu zrozumieniu i nawiązywaniu trwałych kontaktów. Forum realizuje swój program zgodnie z założeniami austriackiej polityki zagranicznej w dziedzinie kultury oraz w bliskiej współpracy z licznymi partnerami w całej Polsce. Istotne znaczenie w działaniach Forum mają zarówno wymiar artystyczny i społeczny projektów, jak i ich jakość merytoryczna. U podstaw działalności Forum leży szeroko rozumiane pojęcie kultury, obejmujące wszystkie dziedziny twórczości artystycznej i kulturalnej. Austriackie Forum Kultury w Warszawie jest aktywnym członkiem EUNIC Warszawa.

Jewish Community Centre Gdańsk jest fundacją założoną przez lokalne środowisko żydowskie w celu realizowania zadań kulturalnych i edukacyjnych. Kierujemy swoją ofertę programową do Żydów i osób mających żydowskie korzenie niezależnie od ich zapatrywań społecznych, politycznych i religijnych. Jesteśmy jednocześnie otwarci na idee współdziałania różnych grup kulturowych, etnicznych czy narodowych gdyż uważamy, że tylko zgodne współistnienie i wzajemne poznanie daje szansę rozwoju i czyni świat lepszym.

Oliwski Ratusz Kultury jest miejscem, które łączy ludzi poszukujących dobrej sztuki, smacznego, zdrowego jedzenia i przestrzeni do relaksu. Ratusz powstał w zrewitalizowanej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku, która dziś zachwyca dbałością o szczegóły i oryginalnym wystrojem. Odbywają się tu koncerty, wystawy, działa tu też Oliwska Akademia Sztuki, w ramach, której odbywają się wykłady i warsztaty na Wydziałach: Literatury, Sztuk Plastycznych, Robót Ręcznych, Mody i Urody, Rodzinnym i Oliwistyki (czyli wiedzy o Oliwie). W obszernym holu działa galeria rzeźby.
Oliwski Ratusz kultury posiada też restaurację z regionalną zdrową żywnością oraz hostel.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia to jedna z pierwszych publicznych instytucji kultury utworzona w Polsce po przełomie 1989 roku. Została zainicjowana przez miejscowe środowisko niezależnych artystów, sprzeciwiające się tradycyjnemu modelowi sztuki. Jedyną szansą na pełną realizację swoich projektów było dla nich stworzenie własnej przestrzeni artystycznej – wolnej od cenzury, uprzedzeń, stereotypów i zahamowań. Stary i zniszczony budynek dawnej łaźni miejskiej na ulicy Jaskółczej, oddany do użytku w 1908 roku, okazał się przestrzenią wprost stworzoną dla sztuki. Dzięki oddolnej inicjatywie artystów w 1998 roku, uchwałą Rady Miasta Gdańska, została powołana miejska instytucja kultury: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

WL4 to miejsce sztuki powołane z inicjatywy artystów, zrzeszające grupę niezależnych twórców, dla której nadrzędną wartością jest sztuka. Pierwsza siedziba mieściła się w budynku starej piekarni przy ul. Wiosny Ludów 4 w Gdańsku. Powstały tam autorskie pracownie, miejsca prób dla muzyków i grup teatralnych oraz galeria WL4, gdzie oprócz wystaw odbywały się koncerty i spektakle. Pracowało tam ponad 40 malarzy, rzeźbiarzy, grafików i projektantów, fotografów, muzyków, ludzi teatru i poetów. W gronie rezydentów znaleźli się nie tylko artyści rozpoznawalni, ale także ci, którzy dopiero rozpoczynali swoją drogę twórczą. Różnorodność jest siłą tej społeczności. Obecnie WL 4, działa jako WL4-MLECZNY PIOTR działając w budynku na terenie Stoczni Cesarskiej, udostępnionym artystom przez spółkę Edonia. Tu, podobnie jak w poprzedniej siedzibie wszystko powstaje od podstaw: wspólnymi siłami artyści uprzątają gruz i teren wokół budynku, szklą okna, montują schody, scenę przed budynkiem, stawiają ścianki działowe dla swoich pracowni, doprowadzają prąd i wodę po to, żeby do środka zaprosić sztukę i jej odbiorców. Misja WL4 pozostaje niezmienna.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.