„Dawid jedzie do Izraela” w Muzeum Polin

Przedstawienie „Dawid jedzie do Izraela” ( דוד נוסע לישראל) Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy to teatralna fantazja odnosząca się do wielowiekowej historii i kultury Żydów w Polsce.

Spektakl rozpoczyna się od próby rekonstrukcji realiów Marca 1968 roku. Trwa antysemicka nagonka. Polscy rodzice wychowujący adoptowanego chłopca decydują się przywrócić mu dotąd ukrywaną żydowską tożsamość. Ich zmagania z obowiązującymi narracjami i stereotypami dotyczącymi relacji polsko-żydowskich prowadzą ostatecznie do niezwykłego rozwiązania.

W trakcie pracy nad spektaklem twórcy, wychodząc od obchodów 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68, próbowali zbadać z różnych punktów widzenia dzisiejszy, szeroko rozumiany dyskurs polsko-żydowski i przyjrzeć się używanym w nim retorykom, dominującym narracjom i figurom. Osią tematyczną spektaklu jest zbiór opowieści i narracji wyrosłych wokół kulturowej figury Żyda, obecny w pamięci zbiorowej, zarówno historycznej jak i współczesnej. Nakładające się plany czasowe tworzą baśniową, groteskową rzeczywistość polsko-żydowskiego uniwersum, w którym „typowa” polska rodzina z okresu PRL-u spotyka się z postaciami historycznymi, m.in. z Władysławem Gomułką, żoną Kazimierza Wielkiego Aldoną Giedyminówną czy nawet z Maryją z Nazaretu. Jednocześnie spektakl ma formę parabolicznej opowieści skonstruowanej w reakcji na zajścia polityczne, podobną do zabiegu, który wykorzystał Andrzej Szczypiorski w swojej słynnej „marcowej” powieści pt. „Msza za miasto Arras”.

Twórcy o spektaklu: Zależy nam na próbie zbudowania perspektywy łączącej, która choć na chwilę wymykałaby się dotychczasowym narracjom. Naszym zdaniem charakter dyskusji na „tematy polsko-żydowskie” najczęściej – także nieświadomie – generuje wyłącznie podziały i utrwala w zbiorowej świadomości figurę Obcego-Żyda. Dlatego celowo podważamy klisze obecne w tych dyskursach, a także odżegnujemy się od wspólnego dla obu narodów kultu pamięci, narodowego cierpienia i poprawności politycznej. Chcemy, aby nasz spektakl odgórnie zakwalifikowany jako wypowiedź na „tematy żydowskie” wymykał się tej klasyfikacji i z premedytacją dotykał także „tematów polskich”: m.in. polskiego patriotyzmu, tożsamości narodowej czy chociażby upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

reżyseria: Jędrzej Piaskowski
dramaturgia: Hubert Sulima
scenariusz sceniczny: Jędrzej Piaskowski, Hubert Sulima
scenografia: Kornelia Dzikowska
kostiumy: Hanka Podraza
muzyka: Jan Tomza-Osiecki
choreografia: Mikołaj Karczewski
asystent reżysera: Wojtek Sobolewski
inspicjentka: Malwina Szumacher
kierowniczka produkcji: Magda Igielska

obsada: Jan Dravnel, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak

Spektakl wyprodukowany przez TR Warszawa i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach projektu teatralnego towarzyszącego programowi „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”.

TERMINY:
1 grudnia 2018, g. 15:00 / Muzeum POLIN
2 grudnia 2018, g. 15:00 / Muzeum POLIN

25 stycznia 2019, g. 19.00, TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8
26 stycznia 2019, g. 17.00, TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8
27 stycznia 2019, g. 17.00, TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

BILETY:

60 PLN (normalne)
40 PLN (ulgowe)
30 PLN (wejściówka) do nabycia w kasie muzeum, w miarę dostępności miejsc, 15 minut przed rozpoczęciem spektaklu.

kup bilet on-line:
>> http://bit.ly/Dawid-jedzie-do-Izraela-bilety

KUP BILET, polin.pl >> https://bit.ly/2LKfrIn

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.