Das alte Gesetz – premiera filmu i koncert Orchester Jakobsplatz

29 marca 2018 roku, w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się koncert cenionej niemieckiej orkiestry kameralnej Orchester Jakobsplatz, która zagra podczas projekcji odrestaurowanej kopii filmu niemego „Das alte Gesetz”. Pierwszy pokaz odbył się w lutym na festiwalu Berlinale. Na scenie w Muzeum Polin wystąpi 12 muzyków i dyrygent, Daniel Grossman.

 O filmie:

• „Das alte Gesetz” (niemy film Ewalda André Duponta z 1923 r., 128 minut)
• współpraca z ARTE / Berlinale Film Festival 2018
• muzyka Philippe Schoeller (światowa premiera)

W połowie XIX wieku Baruch – syn rabina – postanawia odejść ze swojego sztetla, aby zostać aktorem. W pierwszej kolejności dołącza do wędrownej grupy teatralnej i otrzymuje angaż w wiedeńskim Burgtheater. Baruchowi udaje się zostać odnoszącą sukcesy gwiazdą. Jego ojciec Rabbi Mayer jest przerażony życiem swojego syna i wyrzeka się go. Gdy jednak przychodzi na przedstawienie „Don Carlos” z synem w roli głównej, jest pod wielkim wrażeniem jego gry, dostrzega w nim łaskę Boga i przebacza mu. Baruch wraca do domu, gdzie czeka na niego jego nastoletnia miłość, Estera.

O Orkiestrze:

Orkiestra Jakobsplatz Muenchen (OJM) to coś więcej niż tylko orkiestra, a jej występy to coś więcej niż tylko koncerty. OJM tworzy bowiem przestrzenie i możliwości rozwoju dla żywej niemiecko-żydowskiej kultury współczesnej.

Orkiestra Jakobsplatz Muenchen istnieje od 10 lat. Została założona w 2005 roku przez dyrygenta Daniela Grossmanna. Wchodzący w jej skład muzycy pochodzą z ponad 20 krajów; niektórzy z nich są Żydami i niektórzy nie są, ale prawie wszyscy mieszkają w Niemczech.

Sercem artystycznej działalności OJM jest tworzenie doświadczeń, które przełamują i poszerzają zwyczajowe granice koncertu, zawsze skoncentrowane na niemiecko-żydowskiej kulturze. Związek ze współczesnością podkreślają kompozycje pisane specjalnie na zamówienie zespołu.

Orkiestra koncertowała w Austrii, na Węgrzech, w Rumunii, Izraelu, Mołdawii, Ukrainie, Uzbekistanie, Czechach, Szwecji i Ameryce Północnej. OJM współpracuje z instytucjami kultury o światowej renomie, takimi jak Villa Stuck, Munich Kammerspiele Theatre, Bawarski Teatr Narodowy, Bawarska Opera Narodowa i Monachijski Festiwal Operowy.

Na swoim koncie Orkiestra ma również występy ze znanymi solistami, takimi jak Ingeborg Danz, Anne-Sophie Mutter, Reto Bieri, Daniel Hope, Sergei Leiferkus i Christoph Prégardien.

The OJM wydała płyty z dziełami Johna Cage’a i Paula Ben-Haima w wytwórnii NEOS Music. Seria filmów DVD z Monachijskiego Muzeum Filmowego obejmuje film niemy „Student z Pragi” z muzyką Josefa Weissa w wykonaniu orkiestry podczas występu w berlińskim teatrze Volksbühne podczas Berlinale 2012.

29 marca 2018 w godzinach 19:00-21:00

Bilety w cenie 30 zł dostępne w internetowym systemie sprzedaży
http://bilety.polin.pl/numerowane.html?id=67580 – oraz w kasach Muzeum Polin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.