Darmowy Listopad 2021 na Zamku Królewskim w Warszawie

Darmowy listopad 2021
UDOSTĘPNIJ
Darmowy Listopad 2021 na Zamku Królewskim w Warszawie. Już po raz dziesiąty Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do bezpłatnego zwiedzania historycznych sal, a także udziału w spotkaniach edukacyjnych w ramach „Darmowego listopada”.
Na gości czekają wyjątkowe dzieła z zamkowej kolekcji sztuki, wśród nich obrazy Canaletta, Rembrandta oraz Matejki.

Przez cały listopad będzie można bezpłatnie odwiedzić historyczne apartamenty króla Stanisława Augusta. Podczas zwiedzania warto zatrzymać się dłużej w Sali Tronowej i przyjrzeć wyjątkowej dekoracji hafciarskiej ozdabiającej zaplecek królewskiego tronu. Tworzy ją 86 pieczołowicie zrekonstruowanych orłów, wyszywanych srebrną i złota nicią. Na zwiedzających w listopadzie czeka także specjalna atrakcja!

W 2021 roku uroczyście obchodziliśmy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, dlatego szczególnie polecamy odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której to historyczne wydarzenie miało miejsce. Zapraszamy także do zwiedzenia Pokoi Królewiczowskich z dziełami Jana Matejki – najsłynniejszymi obrazami wielkoformatowymi: „Konstytucja 3 maja 1791 roku”, „Rejtan – upadek Polski”, „Kazanie Skargi” i „Stefan Batory pod Pskowem’, oraz dwunastoma szkicami z serii „Dzieje cywilizacji w Polsce”.

W listopadzie w Zamku Królewskim można bezpłatnie podziwiać także dwa arcydzieła Rembrandta: „Dziewczyna w ramie obrazu” oraz „Uczony przy pulpicie”. Obrazy zyskały niedawno nowe, najwyższej klasy oświetlenie, dzięki któremu ich wyjątkowe walory artystyczne stały się jeszcze wyraźniej widoczne.

Podczas „Darmowego listopada” zaplanowaliśmy także wydarzenia edukacyjne – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Uczniów zapraszamy na 200 bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach programu „Twoja najpiękniejsza lekcja historii”, podczas których w ciekawy i zaskakujący sposób poruszone zostaną tematy związane z historią, sztuką oraz życiorysami wybitnych postaci.

Zapraszamy też na konferencję naukową pt. „Zamek Królewski w Warszawie w okresie międzywojennym – przestrzeń państwowa, dyplomatyczna i rezydencjonalna” (19-20 listopada), w ramach której postaramy się podsumować wiedzę na temat tego niezmiernie ciekawego i wciąż na nowo opisywanego okresu w historii Zamku.
Uzupełnieniem oferty stacjonarnej jest oferta online, w tym bezpłatne wykłady w ramach cyklu Zamek dla maturzystów.
 
2–30 listopada 2021 r.
#DarmowyListopad
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.