„Darmowy listopad” 2018 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

„Darmowy listopad” 2018 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie po raz kolejny bierze udział w akcji Darmowy Listopad, aby zapewnić dostęp do dóbr kultury jak najszerszej publiczności.

Dla gości indywidualnych przygotowaliśmy weekend darmowych atrakcji edukacyjnych – zapraszamy do udziału w bogatym programie edukacyjnym w dniach 10 i 11 listopada 2018 r. 

W tym roku oferowaliśmy 100 bezpłatnych lekcji muzealnych dla szkół na stulecie niepodległości – informujemy, że pula zajęć została już wyczerpana.

Jednocześnie przypominamy, że w listopadzie wstęp na 1 i 2 trasę zwiedzania w pałacu, wejście do parku oraz do Królewskiego Ogrodu Światła są płatne.

Weekend edukacyjny dla gości indywidualnych 10 i 11 listopada

Dziedzictwo odzyskane | spacery po pałacu dla dorosłych

10 listopada, godz. 10, 11, 12, 13, 14, 15

11 listopada, godz. 10, 11, 13, 15

Wiele dzieł sztuki z kolekcji muzeum wilanowskiego zaginęło w trakcie II wojny światowej. Nieliczne udało się odzyskać dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zabiegom dyplomatycznym. Spacer przybliży historię utraconych i odzyskanych dzieł z kolekcji wilanowskiej oraz kulisy pracy konserwatorów, którzy przywracają blask muzealiom przed ich ponownym udostępnieniem publiczności.

Ku niepodległości | spacery po parku dla dorosłych

10 i 11 listopada, godz. 11, 13

W trakcie wycieczki po parku opowiemy o zmianach, które zaszły w pałacowych ogrodach w czasach, gdy właścicielami Wilanowa była rodzina Potockich. W oparciu o materiały archiwalne przybliżymy wygląd XIX-wiecznych ogrodów Wilanowa. Wspólnie odkryjemy pomniki i pamiątki, które służyły podtrzymywaniu narodowej tożsamości w okresie zaborów.

Bitwa pod Chocimiem | spacery rodzinne (od 12 r.ż.)

11 listopada, godz. 12, 14

Zapraszamy na spacer po pałacu śladami historii, która rozegrała się 11 listopada 1673 roku. Poznamy kulisy wiktorii chocimskiej, która utorowała hetmanowi koronnemu Janowi Sobieskiemu drogę do korony Rzeczypospolitej. Przybliżymy głównych bohaterów wydarzenia oraz zastanowimy się, jakie znaczenie miało zwycięstwo nad armią turecką pod Chocimiem.

Opowieści zza biurka | warsztaty rodzinne (od 8 r.ż.)

10 listopada, godz. 10.30

Biurko to stały element wyposażenia niejednego domu. Przy biurku pracujemy, piszemy, czytamy. Aranżujemy je pod kątem własnych potrzeb i upodobań. Nie ma dwóch takich samych biurek. Każde z nich opowiada historię swojego użytkownika, zdradza jego typ osobowości. A jaka jest historia samego mebla? W trakcie warsztatów opowiemy historię pewnego obiektu, uznanego za dzieło utracone, które po wielu latach poszukiwań powróciło do zbiorów muzeum. To rokokowe biurko wykonane zostało około roku 1745 w Paryżu przez wybitnego ebenistę Jacquesa Dubois. Mebel zdobią wschodnie pejzaże oraz dekoracyjne ornamenty, które uczestnicy warsztatów spróbują odwzorować na okładce notatnika. Ponadto dowiemy się, czy dekoracje te zdradzają cechy minimalisty, perfekcjonisty, czy może bałaganiarza.

Krótka historia notatnika | warsztaty dla dorosłych

11 listopada, godz. 10.30

Historia notatnika ma związek z wynalezieniem mebla, które powstało z myślą o osobach piszących listy, kroniki rodzinne, dzienniki z podróży czy pamiętniki. Biurko, bo o nim mowa, powstało z połączenia pulpitu, stołu oraz komody w II połowie XVII wieku we Francji i nazwane zostało „table-bureau”. W Anglii używa się do dzisiaj określenia „writing desk”. Natomiast w dawnej Polsce taki mebel służący do pisania nazywano sekretarzykiem. W trakcie warsztatów opowiemy historię pewnego obiektu uznanego za dzieło utracone, który po wielu latach poszukiwań powrócił do muzeum. W czasie warsztatów uczestnicy poznają dawne techniki introligatorskie i samodzielnie wykonają oryginalne notatniki.

Czar i wdzięk Niepodległej | wystawa strojów

Wystawa kostiumów inspirowanych modą lat 20. i 30. XX wieku nawiązuje do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Stroje oddają charakter tego czasu, pełnego zaangażowania i wiary lepszą przyszłość Rzeczypospolitej. Wszystkie stroje były prezentowane na pałacowym dziedzińcu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów. Kreacje zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, pod kierunkiem Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i opieką artystyczną Agaty Manowskiej.

W sukniach wystąpiły debiutantki, uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego realizowanego przez Fundację im. Królowej Marii Kazimiery oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Współorganizatorzy: Fundacja im. Marii Kazimiery oraz Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Wystawa realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. 


Ważne informacje:

Liczba miejsc na spacerach i warsztatach jest ograniczona. Wstęp na zajęcia po pobraniu bezpłatnego biletu wstępu. Wejściówki do odbioru w kasie muzeum.

W związku z modernizacją sal wystawowych na piętrze Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie nastąpiło czasowe wyłączenie ze zwiedzania I kondygnacji pałacu, a liczba gości muzeum będzie limitowana.

Zapraszamy!

Informacja i rezerwacja:

tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt., godz. 9–16)

e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl

http://www.wilanow-palac.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.