Darmowa sterylizacja, kastracja, czipowanie psów i kotów w Warszawie

Darmowa sterylizacja, kastracja, czipowanie psów i kotów w Warszawie.

Stolica ponownie finansuje sterylizację i kastrację psów i kotów. Po blisko roku przerwy, spowodowanej rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody mazowieckiego, bezpłatne zabiegi można wykonywać w lecznicach weterynaryjnych. Kontynuowana jest również akcja bezpłatnego czipowania zwierząt.

ABC zabiegów
Właściciele psów i kotów zamieszkujący na terenie Warszawy mogą skorzystać z możliwości bezpłatnej sterylizacji i kastracji psów i kotów w  kilkudziesięciu lecznicach weterynaryjnych.

Aktualny wykaz lecznic weterynaryjnych można znaleźć tutaj.

Miasto Stołeczne Warszawa pokrywa koszty zabiegu obejmujące:

  • wizytę kwalifikującą w tym badanie kliniczne przed zabiegiem w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt,
  • wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie infuzyjnej,
  • zapewnienie psu/kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia psa/kota z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku, 
  • wizytę kontrolną, w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów.

Jeżeli w trakcie wizyty kwalifikującej, po badaniu klinicznym, stwierdzona zostanie konieczność wykonania badań dodatkowych (np.: EKG, RTG, USG, badanie krwi, moczu) miasto nie pokrywa ich kosztów, jak również nie ponosi kosztów wykonania innych dodatkowych zabiegów/usług. Decydujące zdanie w sprawie rodzaju koniecznych badań ma lekarz, który będzie operował zwierzę. Miasto nie bierze również odpowiedzialności za ewentualne powikłania pooperacyjne i nie ponosi kosztów związanych z ich leczeniem.

Warunkiem skorzystania z zabiegu finansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawę jest:

  • wypełnienie przez właściciela zwierzęcia – w dwóch egzemplarzach – formularza pn. „Wniosek właściciela o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji* psa/kota* w 2017 roku”. Formularze dostępne są w zakładach leczniczych,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • to, aby pies i kot był oznakowany elektronicznie (zaczipowany). Ponadto, w przypadku psów wymagane jest, aby pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Czipowanie czworonogów
Miasto kontynuuje również akcję bezpłatnego czipowania psów i kotów. W ciągu 10 lat prowadzenia akcji elektronicznemu znakowaniu poddanych zostało ponad 88 tysięcy czworonogów. Tylko w 2016 roku zaczipowano 4793 czworonogi.

Czipowanie zwierząt wykonywane jest w tych samych lecznicach co zabiegi sterylizacji i kastracji.

Warunki skorzystania z bezpłatnego oznakowania psa/kota:

  • wypełnienie w dwóch egzemplarzach przez właściciela/organizację pozarządową/inny podmiot wniosku o wykonanie elektronicznego oznakowania psa/kota. Formularze dostępne są w zakładach leczniczych,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • ukończone przez zwierzę 12 tygodni życia

Dodatkowo w przypadku psów – okazanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza egzemplarz wniosku, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych Safe-Animal (zrzeszonej w European Pet Network): www.safe-animal.eu w terminie do 14 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora.

Obie akcje, prowadzone będą do 15 grudnia 2017 r. lub wyczerpania środków finansowych. Koordynowane są przez Wydział Spraw Zwierząt Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Szczegółowe informacje dot. akcji znajdują się na stronie bip.warszawa.pl/bos w zakładce: „zwierzęta w mieście”.

źródło: UM Warszawa

Fot. Biszkopcik – Schronisko na Paluchu

Biszkopcik jest śliczny, prawda? To dlaczego jest bezdomny od 2006 roku?

Bo Biszkopcik boi się ludzi. chce do nas podchodzić. No chyba, że mamy smakołyki ale wtedy też zachowuje ostrożność i przyczajony skrada się po kąsek. Biszkopcik potrzebuje spokojnego, doświadczonego domu, w którym nabierze zaufania do człowieka. Pomimo strachu nigdy nie warknie ani nie ugryzie. Jest zgodny do innych psów i suczek.

Kontakt wolontariuszka Magda 692 448 612, Marysia 691 384 388,

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.