Wystawy


Październik 2014


Nowa Galeria Faras w Muzeum Narodowym – od 18 października

Galeria Faras będzie ostatnią galerią stałą Muzeum Narodowego udostępnioną widzom po gruntownej modernizacji. Zawsze cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, teraz z pewnością muzeum również przyciągnie dzięki niej tłumy. To największa w Europie ekspozycja zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego, uratowana w latach 60. w ramach międzynarodowej akcji UNESCO przez polską misję archeologiczną kierowaną przez Kazimierza Michałowskiego. Na terenie Faras w pobliżu granicy sudańsko-egipskiej odkryto dobrze zachowane ruiny kościoła katedralnego z VIII w., którego ściany były pokryte malowidłami o tematyce religijnej z VIII-XIV w. W nowej Galerii Faras, w części imitującej wnętrze kościoła, znajdą się malowidła rozmieszczone podobnie jak w faraskiej świątyni. Dzięki multimediom zobaczymy też to wnętrze zrekonstruowane w 3D ze wszystkimi malowidłami, także tymi, które obecnie znajdują się w muzeum w Chartumie.

 

Warszawa w Budowie – 11 października – 9 listopada

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu projektowania miasta Warszawa w Budowie organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest „Miasto artystów”. Bohaterami będą tym razem twórcy, ich sytuacja bytowa i życie artystyczne jako ważny czynnik kształtowania miasta. W programie wydarzenia w przestrzeni miejskiej i w dawnych pracowniach artystycznych, bal w nowej siedzibie ASP przy Wybrzeżu Kościuszkowskim oraz wystawy, m.in.: „Archiwa najtlajfu” w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej na ul. Pańskiej 3, „Twoje miasto to pole walki” w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich i „Codziennie obecny” – wystawa poświęcona Henrykowi Stażewskiemu w jego dawnej pracowni w bloku w al. „Solidarności”.

 

Francis Alys w Centrum Sztuki Współczesnej – od 11 października

Po raz pierwszy w Polsce zobaczymy indywidualną wystawę jednego z najważniejszych artystów współczesnych Francisa Alysa. Koncentrować się będzie na najnowszych pracach artysty wykonanych podczas jego wielokrotnych pobytów w Afganistanie w latach 2010-14. Centralna praca na wystawie – film „Reel-Unreel (Nawijać – Rozwijać)” wyprodukowany w 2011 roku w ramach dOCUMENTA (13) – to swego rodzaju hołd dla odchodzącego do przeszłości filmu analogowego. Pokazuje też, jak daleki od rzeczywistości obraz współczesnego Afganistanu wykreowały zachodnie media.

 


Wrzesień 2014


W sobotę 30 sierpnia otwarcie ogrodu na dachu w Centrum Kopernika, wejście od godziny 10.00 – 20.00
Będzie go można zwiedzić w towarzystwie botanika, wykonać portret w plenerowym studio fotograficznym, podejrzeć ptaki, a także spojrzeć w niebo przez teleskop.


Lipiec 2014


26 lipca (sobota), godz. 10.00 // Szumin. Wycieczka do domu Zofii i Oskara Hansenów z Muzeum Sztuki Nowoczesnej – formularz zapisów zostanie uruchomiony dnia 19 lipca o godz. 10.00

19 lipca (sobota), godz. 10.00 // Szumin wycieczka do domu Zofii i Oskara Hansenów z Muzeum Sztuki Nowoczesnej formularz zapisów zostanie uruchomiony dnia 12 lipca o godz. 10.00


Niedzielne oprowadzanie po Zachęcie

 

 

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.