Czym zajmuje się psychologia?

Czym zajmuje się psychologia
Psychologia zajmuje się badaniem zachowań ludzi i zwiększaniem ich produktywności. Wiele firm i marketerów wykorzystuje wyniki badań psychologicznych, aby pomóc w przekonywaniu lub wpływaniu na swoich klientów. Projektują oni kampanie marketingowe, które przemawiają do docelowej grupy odbiorców i dostosowują swoje komunikaty do preferencji określonych typów nabywców. Istnieją cztery główne cele psychologii, które są podobne do sposobu, w jaki ludzie komunikują się ze sobą w życiu codziennym. Psycholog może pomóc danej osobie w przezwyciężeniu problemów emocjonalnych lub związanych z nadużywaniem substancji.

Choć warto wiedzieć, że psychologowie nie są lekarzami, posiadają oni wysokie kwalifikacje w dziedzinie psychologii. Są w stanie zdiagnozować i leczyć wiele różnych rodzajów chorób psychicznych i zaburzeń psychicznych. Chociaż dyplom psychologa nie uprawnia ich do przepisywania leków, często są pierwszymi w kolejce do diagnozowania zaburzeń psychicznych. Psychologia jest dziedziną nauki, a jej metody i wnioski nie zawsze są naukowe czy wiarygodne. Stosuje jednak pewne metody oparte na dowodach, takie jak obserwacja naukowa.

W ostatnim stuleciu postulat terapii jako alternatywy dla leków był postulatem radykalnych humanistów. Postulat ten wywołał refleksję nad warunkami instytucjonalnymi. W odpowiedzi na te obawy pojawiły się radykalne, upodmiotowione odmiany terapii. Aktywiści i krytycy w tej dziedzinie stworzyli radykalny ruch. Ruch ten obejmował zarówno obrońców, jak i krytyków tradycyjnej psychologii. Grupy te są często zdominowane przez psychiatrów i firmy farmaceutyczne.

Dyscyplina psychologii ma na celu zrozumienie zachowań konsumentów i ludzi. Wykorzystuje ona techniki obserwacyjne i laboratoryjne, aby zbadać, co skłania ludzi do określonych zachowań. Na przykład proces warunkowania klasycznego polega na tym, że dziecko wchodzi w interakcję z psem i kojarzy go z głośnym hałasem. W podobny sposób bada się procesy poznawcze i emocjonalne związane z zachowaniami obsesyjno-kompulsywnymi. Metody te zapewniają psychologom lepszy wgląd w zachowanie populacji.

Psychologia zajmuje się również trochę coachingiem. Dla przykładu, tłumaczy czym jest sukces:
„Kiedy coś Ci się nie udaje, nie oznacza to, że jesteś nieudacznikiem. Prawdopodobnie uczyłeś się jeździć na rowerze i nie udało Ci się to za pierwszym razem, a może w rezultacie doznałeś kilku skaleczeń i siniaków. Innymi słowy, porażka to po prostu niewykonanie zadania. Bez względu na to, czy Twoim celem jest kariera na wysokim poziomie, czy satysfakcjonujące życie osobiste, porażka jest częścią tego procesu.” – Co to znaczy osiągnąć sukces?

Psychologowie muszą się zastanowić, czy psychologia jest nauką czy sztuką. Muszą zastanowić się, które zjawisko jest istotne i dla kogo. Muszą też zastanowić się nad tym, w jaki sposób wchodzimy ze sobą w interakcje. Jeśli nie potrafimy zdefiniować naszych naukowych zainteresowań, nie możemy odpowiedzieć na to pytanie. Psychologowie twierdzą jednak, że są zainteresowani współpracą z innymi dyscyplinami, takimi jak astronomia czy filozofia. Psycholog powinien być w stanie dyskutować z innymi na wszystkie te tematy, aby ludzie stawali się lepszymi istotami ludzkimi.

Dziedzina psychologii jest szeroka i składa się z kilku poddziedzin. Są tacy, którzy specjalizują się w psychologii klinicznej i pracują w szpitalach psychiatrycznych, podczas gdy inni koncentrują się na psychologii edukacyjnej i zawodowej. Inni psychologowie pracują w środowisku biznesowym, pomagając np. przy zatrudnianiu, tworzeniu planów motywacyjnych, szkoleniach i innych powiązanych kwestiach. We wszystkich przypadkach psychologowie wpływają na innych poprzez swoje badania i praktykę. Więcej informacji na temat psychologii uzyskasz na stronie https://www.audytpsychologiczny.pl/.

/artykuł sponsorowany/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.