Agencje pracy odgrywają bardzo istotną rolę na polskim rynku łącząc pracodawców z pracownikami ku zadowoleniu obu stron. Współpraca z pośrednikiem wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak dostęp do najlepszych specjalistów, doradztwo w zakresie rekrutacji, a także oszczędność czasu i kosztów. Na jakie kryteria zwrócić uwagę wybierając agencję pracy?
Szeroki wachlarz usług
Jednym z najważniejszych kryteriów, którymi kierują się pracodawcy poszukujący agencji pracy jest kompleksowa oferta pośrednika. Niektóre agencje charakteryzują się wąską specjalizacją, na przykład ograniczoną wyłącznie do rekrutacji pracowników tymczasowych. Współpraca z partnerem proponującym szeroki wachlarz usług stanowi jednak częstszy wybór, bo przedsiębiorstwo może mu zaufać przy okazji przyszłych projektów.
Dobrym przykładem kompleksowej oferty związanej z rekrutacjami jest ogólnopolska agencja pracy LeasingTeam, która może zaproponować swoim klientom następujące usługi:
- Rekrutacja pracowników tymczasowych – daje przedsiębiorstwom natychmiastowy dostęp do kandydatów idealnie spełniających ich potrzeby. Zatrudnienie odbywa się na elastycznych zasadach i stanowi idealne rozwiązanie w branżach sezonowych, ale także u progu dodatkowych projektów realizowanych przez firmę, albo gdy z różnych powodów przedsiębiorstwo nie może sobie pozwolić na stworzenie dodatkowych etatów. Specyficznym rodzajem rekrutacji pracowników tymczasowych jest outsourcing IT. W tej branży szczególnie trudno znaleźć dobrego specjalistę.
- Rekrutację stałe – to bardzo ciekawa alternatywa wobec utrzymywania własnego działu HR, szczególnie z perspektywy małych i średnich przedsiębiorstw. Pracodawca oszczędza czas, ale również pieniądze ograniczając koszty związane z rekrutacją, a jednocześnie na każdym jej etapie korzysta ze wsparcia doświadczonych rekruterów lub headhunterów. Pozwala to znaleźć najlepszego kandydata.
- Outsourcingu procesów i funkcji – przedsiębiorstwo może powierzyć część kompetencji sprawdzonemu partnerowi, co prowadzi do wyższej efektywności i oczywiście ograniczenia kosztów. Dotyczy to między innymi księgowości, usług IT, logistyki, kadr i płac, sprzedaży czy obsługi klienta.
- Rekrutacja pracowników z zagranicy – wiąże się z wieloma formalnościami, dlatego współpraca z agencją ułatwia skorzystanie z tego rozwiązania.
- Transgraniczne delegowanie pracowników – wymaga wiedzy i doświadczenia, które posiada wyspecjalizowany partner w postaci agencji.
Duża baza kandydatów
Wybierając agencję pracy warto dodatkowo zwrócić uwagę na to, jak dużą bazą kandydatów ona dysponuje. Przedsiębiorstwo musi liczyć się z tym, że w przypadku dużego zapotrzebowania na pracowników obszerna baza kandydatów, z której korzysta agencja, znacznie przyspieszy proces rekrutacji.
Doświadczenie agencji
W przypadku każdej usługi, jaką może zaoferować agencja pracy, niebagatelne znaczenie ma jej doświadczenie, o któreym świadczy długa obecność na rynku. W przeciwnym razie współpraca z agencją jest ryzykowna. Doświadczone agencje chętnie dzielą się z potencjalnymi klientami swoimi dotychczasowymi sukcesami, na przykład w formie case studies udostępnianych na własnej stronie internetowej.
/artykuł sponsorowany/