Czym jest zasiedzenie nieruchomości?

Czym jest zasiedzenie nieruchomości

Kupno nieruchomości na własność możliwe jest nie tylko dzięki zawarcia umowy sprzedaży, lecz również przez zasiedzenie. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, aby w ten sposób stać się właścicielem działki lub mieszkania. Zasiedzenie nieruchomości zakłada upływ określonego czasu oraz przestrzeganie przepisów prawa.

Co to jest zasiedzenie nieruchomości?

Zasiedzenie nieruchomości jest sposobem na stanie się oficjalnym właścicielem nieruchomości. Przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego regulują, kiedy takie zasiedzenie może mieć miejsce. Zgodnie z art. 172 ust. 1 zasiedzenie może zachodzić, gdy osoba, która nie jest właścicielem, nieprzerwanie użytkuje nieruchomość, np. remontuje, ubezpiecza, płaci podatki. Czas trwania posiadania tej nieruchomości w dobrej wierze wynosi 20 lat, natomiast w złej wierze – 30 lat. Zasiedzenie może być dokonane przez osobę fizyczną lub prawną, przy czym w przypadku drugiego możliwe jest tylko wtedy, gdy właścicielem jest ta sama osoba, która ją zarządza. Zasiedzenie może mieć miejsce także wtedy, gdy została zawarta umowa sprzedaży bez aktu notarialnego – w takiej sytuacji należy zawrzeć znowu umowę w wymaganej formie lub nabyć nieruchomość przez zasiedzenie.

Co można zasiedzieć?

Czym można się stać właścicielem w wyniku zasiedzenia? Rzeczy, które są podległe prawu zasiedzenia, obejmują: nieruchomości (np. działkę, dom, mieszkanie), rzeczy ruchome, służebności gruntowe, użytkowanie wieczyste. Można zasiedzieć nieruchomość, która należy do osoby fizycznej, jak i do firmy, spółki, spółdzielni, a nawet gminy lub Skarbu Państwa (chyba że jest to dobro publiczne jak droga czy park). Czy można zasiedzieć mieszkanie po rodzicach lub innych krewnych nie mając sądowego potwierdzenia, że mamy prawo do spadku? Tak, są te same zasady jak przy zasiedzeniu nieruchomości osób z Tobą niespokrewnionych.

Aby doszło do zasiedzenia nieruchomości…

Co jest niezbędne do zasiedzenia nieruchomości? Istnieją dwa niezbędne warunki: nieprzerwane posiadanie samoistne oraz upływ konkretnego czasu. W zależności od okoliczności, wymagane jest spełnienie dodatkowych przesłanek do zasiedzenia mieszkania, budynku lub działki znajdującej się na nieruchomości rolnej. Jeśli chodzi o budynki, wpierw konieczne jest zasiedzenie działki, na której się on znajduje. Zasiedzenie mieszkania jest możliwe tylko w całości, a nie w pojedynczych pomieszczeniach. Zasiedzenie nieruchomości rolnych jest udzielane jedynie rolnikom indywidualnym, jednakże należy spełnić określone warunki. Łączna powierzchnia już posiadanych i tych nabywanych nieruchomości nie może przekroczyć 300 ha użytków rolnych.

Również zasiedzenie rzeczy ruchomych jest dopuszczalne. Kodeks cywilny określa je jako wszystko to, co nie jest nieruchomością. Różnica między nieruchomościami a rzeczami ruchomymi polega na czasie, po jakim można złożyć wniosek o zasiedzenie. Do zasiedzenia ruchomości potrzebne są trzy lata w dobrej wierze, o ile obiekt ten nie jest wpisany do krajowego rejestru utraconych dóbr kultury.

/artykuł sponsorowany/