Czy można prowadzić biznes online, nie kupując hostingu

Efektywna praca z kreatorem stron www

Czy można prowadzić biznes online, nie kupując hostingu?

Udostępnienie strony internetowej w sieci teoretycznie nie wymaga wykupienia usługi hostingowej. Serwerem, na którym umieścisz pliki własnej witryny może być twój własny laptop czy komputer stacjonarny. Takie rozwiązanie w praktyce jest jednak bardzo niewygodne. Widoczność zawartości twojej strony jest uzależniona od ciągłości połączenia internetowego, co oznacza, że urządzenie, na którym przechowujesz pliki musi być stale włączone i połączone z siecią. A to pociąga za sobą pewne niewygody oraz koszty. Dlatego okazuje się, że zdecydowanie bardziej opłacalne jest po prostu wykupienie usługi hostingowej.

Jaki rodzaj hostingu wybrać? Co oferują operatorzy Internetowi?

Podobnie jak inne usługi Internet Service Provider (ISP), czyli dostawcy usług internetowych, hosting może być oferowany w kilku postaciach. Najbardziej podstawowy i najczęściej spotykany podział hostingu obejmuje:

  • najczęściej wybierany przez klientów hosting współdzielony;
  • bardziej zaawansowane prywatne serwery wirtualne (VPS);
  • serwery dedykowane.

Hosting współdzielony oraz serwery VPS zwykle obejmują więcej niż jedną opcję oferowaną użytkownikom tak, żeby klienci mogli dostosować usługę do swoich potrzeb w jak najbardziej elastyczny sposób. W przypadku serwerów dedykowanych zróżnicowanie takie nie jest oczywiście potrzebne.

Niedrogi i łatwy w obsłudze hosting współdzielony

Dla większości użytkowników usługi hostingowej najbardziej odpowiednią formą będzie hosting współdzielony. Rozwiązanie to jest po pierwsze niedrogie, a po drugie nie wymaga od klienta ISP żadnych umiejętności związanych z administrowaniem serwerami. Odpowiedzialność za poprawne funkcjonowanie plików oraz zarządzanie nimi leży po stronie operatora.

Na czym polega hosting współdzielony i dlaczego może kosztować stosunkowo niewiele? Zasoby ISP udostępniane są w sposób zapewniający ich optymalne wykorzystanie. Operator dzieli je między użytkowników w najbardziej dogodny dla niego sposób. Może na przykład umieścić na jednym serwerze wszystkie pliki klienta, ale może też np. na jednym ze swoich serwerów umieścić wyłącznie pocztę e-mail, a na innym – pozostałe dane witryny. Dzięki elastycznemu podejściu do wykorzystania własnych zasobów, ISP może oferować hosting tanio, a jednocześnie zapewnić użytkownikom bardzo dobre parametry techniczne. Warto podkreślić, że usługa hostingu współdzielonego, mimo że tańsza, nie jest gorsza od innych rozwiązań.

Hosting w formie VPS. Czym jest serwer wirtualny?

Usługa VPS (ang. Virtual Private Server), czyli wirtualny serwer prywatny, to bardziej zaawansowana opcja niż hosting współdzielony. Wyodrębnienie VPS polega na podzieleniu przestrzeni fizycznego serwera pomiędzy użytkowników, którzy zarządzają udostępnionymi im zasobami w niemal dowolny sposób.

VPS z jednej strony zapewnia użytkownikowi wiele możliwości (dowolność podziału dostępnej przestrzeni, możliwość skorzystania z wybranego środowiska itp.), ale z drugiej, wymaga umiejętności zarządzania serwerami. Warto nadmienić, że obsługę VPS można realizować tradycyjnie, czyli korzystając z poleceń Linux, ale można też skorzystać z bardziej przyjaznych użytkownikowi narzędzi, np. panelu Plesk Obsidian. Mimo pewnych ułatwień, trzeba jednak liczyć się z koniecznością posiadania pewnej wiedzy i umiejętności do wykorzystania w pełni możliwości VPS. Z tego powodu ten rodzaj hostingu kierowany jest do pewnego określonego segmentu klientów, a w szczególności do:

  • użytkowników posiadających własny serwer pocztowy;
  • deweloperów tworzących własne oprogramowanie;
  • użytkowników, którzy chcą nauczyć się administrowania serwerem.

Trzeba także zaznaczyć, że wybór VPS może stać się również koniecznością dla przeciętnego użytkownika, który korzystał dotąd z hostingu współdzielonego. Dzieje się tak wówczas, kiedy ruch na stronie (w sklepie internetowym, serwisie itp.) zaczyna się zwiększać. Kiedy osiąga on setki czy tysiące wejść, wybór usługi VPS staje się koniecznością, ponieważ hosting współdzielony nie jest w stanie obsłużyć ruchu na takim poziomie.

Serwery dedykowane

Hostingiem, który daje użytkownikowi największą swobodę zarządzania, a jednocześnie jest rozwiązaniem najdroższym, jest usługa serwera dedykowanego. Polega ona na udostępnieniu przez ISP całej fizycznej maszyny jednemu klientowi. Z tego rozwiązania korzystają najczęściej instytucje, które po pierwsze przetwarzają bardzo duże ilości danych, a po drugie przechowują tzw. dane wrażliwe własnych klientów czy użytkowników. Są to najczęściej banki, urzędy, szpitale, uczelnie oraz inne podobne organizacje.

/artykuł sponsorowany/

Reklama