Czy dom piętrowy to najlepsze rozwiązanie? Wybieramy projekt!

domowe klimaty

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego wolnostojącego, mamy do wyboru trzy opcje: dom parterowy, piętrowy lub z poddaszem. Chociaż w ostatnich altach rosnącą popularnością cieszą nowoczesne, minimalistyczne domy parterowe, wiele osób uważa, że to dom piętrowy jest najlepszym rozwiązaniem? Czy faktycznie tak jest? Przekonajmy się!

Główna zaleta domu piętrowego? Może stanąć na każdej działce!

Domy parterowe niewątpliwie mają swoje zalety, z których bodajże największą jest wygodny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Jednak trzeba mieć świadomość tego, że dom parterowy zajmuje znacznie większą powierzchnię działki niż dom piętrowy. Ze względu na to, że wszystkie pomieszczenia są na gruncie, dom parterowy wiąże się z koniecznością kupna dużej działki – tym bardziej, że do szerokości domu trzeba doliczyć minimalną odległość między ścianami a granicami działki.

Tutaj widoczne są pierwsze zalety domu piętrowego. W porównaniu do domu parterowego o identycznej powierzchni użytkowej dom piętrowy może zajmować na działce nawet dwukrotnie mniej miejsca. Jest to nieoceniony plus, gdy ze względów finansowych trzeba kupić nieco mniejszą działkę lub gdy działka ma niestandardowe wymiary.

Wybieramy projekt domu firmy Domowe Klimaty – jakie jeszcze zalety mają domy piętrowe?

Warto zauważyć, że schody, o których wyżej pisaliśmy w kontekście wady, mogą też być zaletą. Mając dom piętrowy, łatwo można podzielić dom na dwie strefy: znajdującą się na parterze strefę dzienną, w której toczy się życie w ciągu dnia i która jest dostępna także dla gości, oraz strefę nocną o charakterze bardziej prywatnym, w skład której wchodzą znajdujące się na piętrze pokoje dziecięce, sypialnia i łazienka.

Oczywiście musimy zwrócić uwagę na fakt, że mając w rodzinie osoby starsze lub z niepełnosprawnościami ruchowymi, nie tak łatwo przejść do porządku dziennego nad schodami. Dlatego wybierając projekt domu firmy Domowe Klimaty lub innej zwracaj uwagę na to, by schody były wystarczająco szerokie i miały wygodną poręcz. Dobrym wyborem mogą być schody dwubiegowe ze spocznikiem.

Inne zalety domów piętrowych? Należy zauważyć, że dom piętrowy to także:

  • niższe koszty ogrzewania domu niż w przypadku domów parterowych;
  • możliwość budowy balkonu, który będzie miejscem wypoczynkowym;
  • niższe koszty budowy w porównaniu do domu parterowego.

Gdzie kupować projekty domów piętrowych?

Jak widzisz, dom parterowy ma wiele zalet, które z pewnością doceni Twoja rodzina. Warto jednak pamiętać o tym, że by taki budynek był praktyczny i wygodny, musi być odpowiednio zaprojektowany. Projekt domu piętrowego można zamówić w indywidualnym zleceniu u projektanta lub kupić w pracowni, oferującej gotowe projekty.

My polecamy to drugie rozwiązanie, ponieważ jest ono kilku- a czasem nawet kilkanaście razy tańsze niż zamawianie projektu indywidualnego. Zobacz na przykład projekty domów piętrowych firmy Domowe Klimaty na stronie https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-pietrowych/ – z pewnością znajdziesz tam dom idealny dla swojej rodziny!

/artykuł sponsorowany/