Częstochowa odnowi Stary Rynek – za 24 mln zł

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
Nad pozostałościami Ratusza Starej Częstochowy stanie nowoczesny, przeszklony budynek, będą też schody w formie kameralnego amfiteatru, a na zrewitalizowanej płycie Starego Rynku pojawią się rzeźby balansujące i fontanna. Przebudowa czeka też przyległe ulice.

Na wartą blisko 24 mln zł inwestycję miasto zdobyło wsparcie unijne oraz dofinansowanie z budżetu państwa.

W ramach zadania o nazwie ,,Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu” na Starym Rynku stanie nowoczesny, przeszklony pawilon. Tej budowie towarzyszyć będzie gruntowna modernizacja płyty placu, wmontowanie fontanny w postaci pasa wodnego, a także budowa schodów do podziemnej części budynku. Będzie tam można zerknąć na odkryte przez archeologów pozostałości Starego Ratusza (oprócz funkcji ekspozycyjnej, budynek ma pomieścić też część usługowo-gastronomiczną).

Ciekawym elementem powinna być ekspozycja w przestrzeni Starego Rynku 14 balansujących rzeźb, podwieszonych na specjalnych masztach. Rynek zyska też nowe urządzenie zieleni, oświetlenie oraz elementy małej architektury. Równolegle do prac w obrębie płyty Starego Rynku będą prowadzone roboty związane z przebudową ulic przyległych do głównej części placu – w tym Mirowskiej i Senatorskiej (ta część inwestycji będzie w całości finansowana z budżetu miasta). Oprócz budowy nawierzchni, w ich obrębie zostaną przebudowane istniejące media, a także wykonane niezbędne przyłącza.

“Dzięki temu, że udało się pozyskać znaczące dofinansowanie, będziemy mieli kompleksowo odnowiony Stary Rynek. Wokół szklanego pawilonu powstanie przestrzeń dla ciekawych inicjatyw, a rodzaj amfiteatru, który tam powstanie, wykorzystają z pewnością nasi lokalni animatorzy kultury” – komentuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. “Kiedy roboty się zakończą będzie to na pewno niepowtarzalne miejsce. Liczę na to, że Stary Rynek stanie się ważną i piękną wizytówką naszego miasta, która będzie atrakcyjnym punktem na szlaku wszystkich tych, którzy do Częstochowy przyjeżdżają. Pamiętajmy, że Stary Rynek to początek wielu tras turystycznych” – zaznacza.

Stary Rynek jest historycznym centrum dawnej, Starej Częstochowy – miasta nad Wartą, które istniało zanim Aleje połączyły je z Nową Częstochową, skupioną wokół klasztoru. Stary Ratusz – kiedyś centralny obiekt Starego Rynku – był jednym z symboli miasta do początku XIX wieku. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaznaczenie i wyeksponowanie – nawet w innej, nowoczesnej postaci – miejsca, w którym Stary Ratusz kiedyś stał. Inwestycja ma dać nową funkcjonalność jednemu z najstarszych zakątków miasta, stając się zachętą do spotkań, aktywności i ciekawego spędzania czasu w tym dziś nie w pełni wykorzystywanym miejscu.

“Chcę zwrócić uwagę na ciekawie zaprojektowany pawilon, którego fasada będzie ze szkła. Podobno jest tylko kilka takich budynków w Polsce, więc będziemy w krajowej czołówce” – mówi wykonawca Radosław Marks z Budo-Maxu. “Chciałbym, żeby dzięki tej inwestycji mieszkanki i mieszkańcy chcieli wrócić na Stary Rynek. Może Stare Miasto zacznie życ swoim, fajnym życiem” – dodaje.

Wykonawca zapowiada, że na plac budowy wejdzie już w drugiej połowie kwietnia; zakończenie całości robót planowane jest natomiast na koniec czerwca 2020 r.

Zgodnie z obecną umową o dofinansowanie całkowite wydatki kwalifikowane projektu wynoszą obecnie nieco ponad 18 mln 875 tys. zł, w tym współfinansowanie UE w kwocie ok. 16 mln 44 tys. zł, a współfinansowanie z krajowych środków budżetu państwa – w kwocie nieco ponad 1 mln 887 tys. zł. Ostateczne kwoty dofinansowania będą znane po podpisaniu stosownych aneksów, w związku z kwotą uzyskaną w przetargu wykonawczym.

Źródło: UM Częstochowa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.