Cykl wykładów otwartych: Kościół a totalitaryzm

19 kwietnia 2017 roku w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami  odbędzie się kolejny wykład otwarty z cyklu pt. „Kościół a totalitaryzm. Wizja ogólna i rozważania wokół przypadku polskiego”.

Wykład czwarty: „Erupcja agresji. Kościół katolicki podczas II wojny światowej. Rzut oka na przypadek polski”. Prowadzenie: dr hab. Paweł Skibiński

Kwietniowy wykład dotyczyć będzie II wojny światowej, Kościoła i nazizmu. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy katolicy byli ofiarami zbrodniczego systemu, czy raczej współpracownikami Hitlera. Opiszemy stosunek katolików do zagłady Żydów, a także pomoc Watykanu i frankistowskiej Hiszpanii dla ofiar holocaustu, o wiele bardziej konkretną niż państw demokratycznych. Postawimy pytanie: Czy Pius XII był „Papieżem Hitlera”, jak chcą niektórzy historycy? Wreszcie zapytamy o relacje faszyzmu wobec Kościoła i katolików w burzliwych na Półwyspie Apenińskim latach 1943-45.

O cyklu:
Totalitaryzm był bez wątpienia hańbą europejskiego wieku XX. Zagadka jego pojawienia się została nie przez przypadek nazwana przez św. Jana Pawła II misterium iniquitatis – tajemnicą nieprawości. Literatura naukowa próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy było to zjawisko wynikające z tradycji chrześcijańskiej cywilizacji zachodniej, czy raczej konsekwencja buntu wobec niej, czy była to radykalna konsekwencja sekularyzacji, czy raczej nowoczesna forma dawnego fanatyzmu religijnego. Spojrzenie na ten problem z perspektywy doświadczenia naszej Ojczyzny i katolicyzmu, próba odpowiedzi na pytanie, czy Kościół miał wpływ na fakt, że Polacy – na tle innych narodów europejskich – okazali się stosunkowo odporni na pokusę dobrowolnej kolaboracji z którąkolwiek postacią totalitarnego zła, może nam pomóc rozwikłać to zagadnienie, mające fundamentalne znaczenie dla zrozumienia dziejów ostatniego stulecia.

Kolejne wykłady:
25 maja 2017: Imperium szatana. Kościół katolicki wobec komunizmu do 1956
21 czerwca 2017: Pokusa paktu z diabłem. Kościół a komunizm 1956-1980. Szczególny los Polski 
20 września 2017: Egzorcyzm dla świata. Pontyfikat św. Jana Pawła II
25 października 2017: Szczepionka na totalitaryzm? Próba bilansu

Dr hab. Paweł Skibiński
Historyk. Specjalizuje się w historii XX wieku – dziejach Kościoła katolickiego XX wieku oraz historii Hiszpanii XX stulecia. Od 2002 do dziś jest wykładowcą w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2002 do 2005 wykładał w Wyższej Szkole Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu. Od 2006 do 2008 kierował działem badawczym Muzeum Historii Polski w Warszawie. Od 2008 kierował projektem, a od 2010 do 2015 był dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W 2014 uzyskał tytuł doktora habilitowanego z historii na Uniwersytecie Warszawskim. W 2015 został przewodniczącym Zespołu Redakcyjnego zapisków kard. Stefana Wyszyńskiego Pro Memoria. Opublikował 4 monografie i kilkadziesiąt artykułów naukowych, nie licząc licznych tekstów popularnonaukowych.

Wielkie pytania o wiek XX – cykle wykładów otwartych
Projekt stanowi nawiązanie do praktyki życia akademickiego w krajach anglosaskich. Uczeni zaproszeni do wygłoszenia cyklu wykładów, będących całościowym, autorskim ujęciem pewnego generalnego problemu badawczego, na kolejnych spotkaniach stopniowo konfrontują swoje tezy z publicznością. Wykłady pozwalają śledzić i uczestniczyć w procesie narodzin wybitnych dzieł, które często wchodzą do kanonu światowej humanistyki. Podczas kolejnych cyklów wykładów, autorzy specjalizujący się w różnych dziedzinach podejmą próbę syntetycznego spojrzenia na jedno z fundamentalnych zagadnień, kluczowych dla zrozumienia wieku XX i polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. Na podstawie wykładów powstaną książki, które zostaną wydane nakładem Ośrodka.


19 kwietnia, godz. 18.00

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami, Warszawa, ul. Foksal 17, III piętro

Odwiedź stronę Ośrodka, wejdź na www.obnt.pl

żródło: informacja prasowa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.