Cykl spotkań „Co dwie głowy” w Kluboksięgarni Radio Telewizja

Cykl spotkań „Co dwie  głowy” w Kluboksięgarni Radio Telewizja

Spotkania cyklu „Co dwie głowy” odbywają się w oryginalnej formule 3×30: pierwsza runda to trzydzieści minut pytań jednego prelegenta do drugiego. W drugiej turze role zostają odwrócone i uprzednio odpytywany – odpytuje. Do trzeciej tury dołącza publiczność przepytując obu gości przez kolejnych trzydzieści minut. O kolejności decyduje rzut monetą. Spotkania prowadzi gospodarz Kluboksięgarni Radio Telewizja – Marcin Wojciechowski.

Paweł Potoroczyn w rozmowie z Eustachym Rylskim w Kluboksięgarni Radio Telewizja.

Kluboksięgarnia Radio Telewizja zaprasza na kolejny odcinek spotkań z cyklu „Co dwie głowy”.
W czwartek 8 grudnia 2016 roku, o godzinie 19:00, naprzeciw siebie zasiądą Paweł Potoroczyn, były dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza oraz Eustachy Rylski, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski twórca”.

Eustachy Rylski - spotkanie z pisarzem w klubie "Antrakt" Warszawa 29.01.09. n/z Eustachy Rylski. Fot.Eugeniusz Helbert/FORUM
Eustachy Rylski

Zakres pytań każdorazowo ustalany jest przez odpytujących i pozostaje tajemnicą, jednak rok 2016 dla każdego z nich był w jakiś sposób przełomem. Eustachy Rylski dołączył do grona laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski Twórca”, Paweł Potoroczyn został po wielu latach odwołany ze stanowiska dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

Wątkiem przewodnim spotkań najczęściej jest jednak literatura. Wydana w 2013 roku książka Rylskiego „Obok Julii” jest opowieścią sześćdziesięcio kilkuletniego mężczyzny, kolekcjonera przygód i męskich przyjemności, o jego życiu. Mięsista proza nasycona plastycznymi obrazami i wartką akcją, w której udział biorą m.in. tajna policja, rosyjska mafia czy Czerwone Brygady jest popisem językowej erudycji o sensacyjnym zabarwieniu.

Znamiona powieści awanturniczej nosi także wydana w tym samym, 2013 roku debiutancka powieść Potoroczyna „Ludzka rzecz” opowiadająca o powikłanych losach mieszkańców wsi Piórkowo podczas II wojny światowej. Ta wielowątkowa i przeplatana licznymi retrospekcjami historia jest rzeczą o polskości, która jednak z dużą dozą humoru i ironii przygląda się typowemu dla wojennych powieści rysowi martyrologicznemu. Z drugiej, podobnie jak u Rylskiego, jest literackim popisem, którego wysmakowany styl zachwyca m.in. scenami erotycznymi i niesamowitą obrazowością przekleństw.

Więcej szczegółów – klik


Miejsce: Kluboksięgarnia Radio Telewizja ul. Andersa 29

Wstęp wolny

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.