Cykl filmowy: Planeta B nie istnieje – czas na działanie!

Cykl filmowy: Planeta B nie istnieje – czas na działanie!

Oglądaj najważniejsze filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, rozmawiaj, angażuj się, debatuj i stwórz manifest realnych działań razem z: WWF Polska, Ziemia na Rozdrożu, NOIZZ.pl, Extinction Rebellion Polska, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
————————
NAJBLIŻSZE SPOTKANIE:

Początek końca przemysłowej hodowli zwierząt. Czy uratuje nas dieta?

Film: „Zjadanie zwierząt”, reż. Christopher Quinn, USA, 2017, 94 min.
4 lutego o 18:45 w Kinie Luna, ul. Marszałkowska 28

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=QmJ2k8I46N8

Skąd tak naprawdę pochodzą kupowane przez nas jaja, nabiał i mięso? Film opowiada o początkach końca hodowli przemysłowej. Wyprodukowany z udziałem Natalie Portman i pisarza Jonathana Safrana Foera jest adaptacją jego słynnej książki pod tym samym tytułem, która stara się znaleźć odpowiedź na to istotne pytanie, ukazując, że hodowla przemysłowa to najgorsza rzecz, jaką ludzie kiedykolwiek zrobili zwierzętom.

Reżyserowi udało się dostać z ukrytą kamerą do ściśle chronionych zakładów przetwórstwa żywności i ukazać, co dzieje się za ich zamkniętymi drzwiami. Oglądamy przerażające warunki, w jakich żyją zwierzęta i atmosferę, jaka towarzyszy ich zabijaniu. Poznajemy również historię kilku rolników, którzy świadomie zdecydowali się odrzucić koncepcję hodowli przemysłowej i tym samym wytworzonych w ten sposób towarów na rzecz powrotu do korzeni.

Film przedstawia znaną nam wszystkim alternatywę, czyli tradycyjny sposób hodowli zwierząt, negując tym samym stosowane przez ostatnie dekady praktyki w tym zakresie. Doprowadziły one do zanieczyszczenia środowiska i negatywnego wpływu na nasze zdrowie i spowodowały, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy dziś współwinni nieludzkiego traktowania zwierząt. Patrząc na koszty, jakie ponieśliśmy przez zdominowanie rynku spożywczego przez koncerny przemysłowe zaprogramowane na tanie karmienie mas, film pokazuje przyszłość, w której tradycyjne rolnictwo nie jest już wcale odległym wspomnieniem, ale jedyną możliwą drogą rozwoju dla ludzkości.

————————
EKSPERTKI:

Katarzyna Jagiełło – w latach 2014-2018 członkini Rady ds. Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa. Prowadzi kampanię poświęconą ochronie owadów zapylających, współtwórczyni akcji „Adoptuj Pszczołę”. W kwietniu 2016 przez kilka dni okupowała dach Ministerstwa Środowiska pod hasłem „Cała Puszcza parkiem narodowym”, a w 2016 blokowała harvestery wycinające drzewa w puszczy. W 2016 została uznana przez „Wysokie Obcasy” za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, w 2018 – za jedną z najśmielszych. Aktywistka klimatyczna, feministka. Absolwentka Leadership Academy for Poland.

Ida Nowak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki i Koalicji Stop Fermom.

Joanna Kołakowska z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Spotkanie poprowadzi Anna Pięta – ekspertka ds. zrównoważenia w modzie i współautorka podcastu MUDA Talks (o zrównoważeniu, ekologii i ekonomii cyrkularnej). Była odpowiedzialna za strategię zrównoważenia i łańcuch dostaw marki NAGO. Wcześniej przez kilka lat pełniła funkcję CEO targów autorskiej mody HUSH Warsaw. Prowadziła wszystkie kampanie promocyjne targów i zarządzała programem eksportu polskich marek za granicę- HUSH Warsaw International. Aktualnie pisze dla m.in dla VOGUE.PL i NOIZZ.PL o etycznej, odpowiedzialnej modzie. Wierzy w działanie, ograniczanie konsumpcji i to, że każdy z nas może być aktywistą lub aktywistką.

————————
WIĘCEJ O CYKLU:

Cykl Planeta B powstał nie tylko po to, żeby dać wam solidną dawkę wiedzy na tematy związane z kryzysem klimatycznym, ale też poczucie, że możemy wspólnie działać, żeby ratować naszą planetę. Dlatego wyjdziemy od rozmowy o kondycji Ziemi, pozycji jaką zajmuje na niej człowiek i naszej odpowiedzialność za obecny stan, ale też zaprezentujemy nowe wizje i alternatywy, wspólnie podczas spotkań stworzymy manifest i zachęcimy świat do działania! Od października do kwietnia raz miesiącu zagłębicie się w kolejny temat, który omówimy pod kątem akcji, które my oraz rząd powinniśmy podjąć, żeby wspólnie cieszyć się pięknem naszej planety w kolejnych pokoleniach. Naszym celem jest pomoc w stworzeniu kolejnego pokolenia liderów, dobrze poinformowanych, świadomych i gotowych do zajęcia właściwego stanowiska oraz podjęcia działań, co obecnie staje się koniecznością. Pamiętajcie, nie jesteście sami. Działamy razem. Efektem naszej wspólnej pracy będzie manifest, zbierający postulaty i propozycje działań dla nas wszystkich.
————————
KOLEJNE SPOTKANIA:

Masowe wymieranie gatunków – czy da się to powstrzymać?
Film: „Ginący świat” reż. Louie Psihoyos, USA, 2015, 95 min.
3 marca / Kino Luna

Bioróżnorodność naszym skarbem. Po co nam banki nasion?
Film: „Ziarno: Nieznana historia”, reż. Jon Betz, Taggart Siegel, USA, 2016, 94 min.
7 kwietnia / Kino Luna

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.