Creative Mikser #19: Nowa fala rzemiosła

Creative Mikser #19: Nowa fala rzemiosła.

W czwartek, 28 marca 2019 roku, o godz. 18.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) odbędzie się kolejne spotkanie branży kreatywnej. Przedstawiciele polskiego i brytyjskiego rynku rzemiosła artystycznego zastanowią się nad tym, jak mądrze i skutecznie wspierać lokalną branżę rzemieślniczą.

19. edycja Creative Miksera będzie poświęcona tematowi nowej fali rzemiosła. Podczas spotkania z udziałem polskich artystów-rzemieślników uczestnicy będą się zastanawiali, jak chronić zagrożone wyginięciem rzemiosła, jak wyglądają skuteczne sposoby przekazywania wiedzy w tej dziedzinie kolejnym pokoleniom. Na spotkaniu zostanie również poruszona kwestia czy przekazana przez mistrzów rzemiosła wiedza daje perspektywy młodym projektantom/rzemieślnikom na prosperujący biznes.

Gościem specjalnym spotkania będzie Neil Brownsword, artysta i profesor ceramiki na Uniwersytetach Staffordshire i Bergen.

W spotkaniu wezmą też udział polscy artyści-rzemieślnicy:

  • Jacek Kamiński, szewc od czterech dekad, kontynuuje rodzinną tradycję. Jego stryj, Brunon Kamiński, zawodu szewskiego uczył się od 12 roku życia. W 1943 r. otworzył w Warszawie, przy ul. Nowy Świat, artystyczną pracownię obuwia „Brunon”. Jacek Kamiński rozpoczął naukę u stryja zaraz po maturze, w latach ‘70. Po śmierci stryja przejął jego pracownię.
  • Tomasz Pietrzak, także szewc, jest właścicielem pracowni szewskiej zlokalizowanej przy ul. Targowej i noszącej jego imię. Tak reklamuje swoje usługi: „W świecie jednorazówek i masowych butów, my stawiamy na jakość wykonania i dbałość o ulubione obuwie”.
  • Filip Stanowski, właściciel galerii sztuki „Stara Praga” istniejącej od 1981 r., założonej przez jego ojca. Galeria, mieszcząca się w przedwojennej kamienicy przy ul. Brzeskiej na warszawskiej Pradze, zajmuje się sprzedażą i renowacją „mebli dawnych” (takim określeniem posługują się, aby nie szastać słowem „antyki”).
  • Olga Milczyńska, współtwórczyni pracowni projektowej August. Tworzy się tu ceramikę, projektuje przedmioty codziennego użytku, zajmuje fotografią. Podstawą filozofii projektowej jest uważna obserwacja człowieka i jego otoczenia, funkcjonalność przedmiotów oraz codzienne, drobne radości.

Po dyskusji odbędzie się oprowadzanie po wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi – „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem”.

Creative Mikser #19 to kolejne z cyklu spotkań branży kreatywnej, organizowanych przez Miasto Stołeczne Warszawa i British Council od 2011 roku.

Partnerem tej edycji Creative Miksera jest projekt Forget Heritage – Innowacyjne, zrównoważone i replikowalne modele współpracy publiczno-prywatnej w ramach ochrony porzuconych obiektów wartości historycznej poprzez wzmacnianie sektora kulturowego i kreatywnego. To projekt międzynarodowy, którego jednym z partnerów jest miasto stołeczne Warszawa. Celem projektu jest wypracowanie modelu zarządzania tworzonego na Pradze Centrum Kreatywności Nowa Praga (ul. Targowa 80A i Inżynierska 3). Znajdą się tam pracownie dla rzemieślników, sale konferencyjne, klubokawiarnia, przestrzenie do spotkań warsztatowych i działań społecznych. Będą tam również organizowane wystawy, działania kulturalne, czy edukacyjne.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim oraz angielskim; będzie zapewnione tłumaczenie na język polski. W wydarzeniu zapewniamy również udział tłumacza PJM.

Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.