Co wchodzi w skład podstawowego ubezpieczenia samochodowego OC?

 ubezpieczenia samochodowe OC

Polska jest młodym rynkiem motoryzacyjnym i jeszcze daleko nam do rynku Niemiec. Jednak w 2021 roku mieliśmy już ponad 23,4 mln zarejestrowanych samochodów osobowych, co stawia nas całkiem blisko wielkiej piątki państw o największej liczbie aut. Każdy z pojazdów jeżdżących po polskich drogach musi mieć komunikacyjne ubezpieczenie OC. Sprawdź, co wchodzi w jego zakres?

Ubezpieczenie OC obowiązkowe

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji w Polsce powinien mieć ubezpieczenie OC. Taki obowiązek nakłada na właścicieli Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Art. 23 tejże ustawy stanowi, że posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobligowany zawrzeć umowę obowiązkowego OC dla auta za szkody powstałe w związku z użytkowanym pojazdem. Umowę ubezpieczenia OC musisz zawrzeć m.in.:

  • najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, z wyjątkiem pojazdów historycznych i pojazdów do jazd testowych;
  • przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu;
  • najpóźniej w dniu ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w przypadku korzystania z ubezpieczenia sprzedającego;
  • najpóźniej w dniu rozwiązania dotychczasowej umowy w związku z jej wypowiedzeniem.

Brak ubezpieczenia OC przez choćby jeden dzień przy wprowadzeniu pojazdu do ruchu lub jego użytkowaniu naraża Cię na nałożenie wysokich kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, które w przypadku posiadaczy pojazdów osobowych wynoszą nawet ponad 6000 zł przy 14-dniowej przerwie.

Przed czym właściwie chroni ubezpieczenie OC pojazdu?

Warto wiedzieć, że ubezpieczenia samochodowe OC zawsze muszą chronić kierowców w takim samym stopniu, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają je w swoim asortymencie są do tego zobowiązane na mocy wspominanej ustawy.

Art. 34 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych stanowi, że z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeśli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są zobligowani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.

Ponadto za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również taką, do której doszło podczas:

  •   wsiadania do pojazdu lub wysiadania z niego,
  •   bezpośredniego załadowywania lub rozładowywania pojazdu,
  •   zatrzymania lub postoju pojazdu mechanicznego.

Każde ubezpieczenie komunikacyjne OC musi mieć co najmniej taki właśnie zakres, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by towarzystwo ubezpieczeniowe zaoferowało coś więcej. Ponadto ustawa nakłada na ubezpieczycieli obowiązek oferowania odpowiednio wysokich minimalnych sum gwarancyjnych. Nie mogą być one niższe niż równowartość:

  • w przypadku szkód na osobie – 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych;
  • w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Kurs euro ustalany jest przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu wyrządzenia szkody.

Dodatki do OC

Ubezpieczyciele oferujący OC komunikacyjne dla swoich klientów prześcigają się w proponowaniu kolejnych zniżek. Za wykupienie OC online UNIQA daje użytkownikom 15 proc. rabatu, co pozwala znacząco obniżyć cenę ubezpieczenia obowiązkowego. Ponadto ubezpieczony w tym towarzystwie korzysta w ramach podstawowego ubezpieczenia samochodowego OC również z Assistance MIDI oraz Zielonej Karty.

/artykuł sponsorowany/