Co warto wiedzieć na temat holowania auta na linie?

Co warto wiedzieć na temat holowania auta na linie

Kolizje drogowe i inne sytuacje, w których pojazdy zostają uszkodzone, to niemalże codzienność na polskich drogach, dlatego warto zapoznać się z tematyką holowania, aby wiedzieć w jakich sytuacjach wolno nam to robić, a w jakich sytuacjach takie holowanie jest zabronione.

Jeżeli samochód popsuje nam się na środku drogi, bądź będziemy uczestnikami drobnej kolizji drogowej, możemy zdecydować się na holowanie samochodu na linię, pod warunkiem że znamy podstawowe zasady oraz przepisy drogowe związane z tą metodą holowania pojazdu. Najważniejszą kwestią jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego oraz dobrej jakości linki holowniczej bądź pasa holowniczego. Są to akcesoria, które powinny się znajdować na wyposażeniu każdego samochodu, który porusza się po polskich drogach. Brak trójkąta ostrzegawczego bądź właściwej liny holowniczej może kosztować nas wiele nieprzyjemności oraz wysoki mandat.

Jakie działania zabronione są podczas holowania samochodu na linie?

Każdy kierowca powinien przyswoić sobie główne zasady i przepisy drogowe, które wyraźnie wskazują, że holowanie pojazdu z niesprawnym układem kierowniczym, hamulcowym bądź układem zawieszenia jest zabronione. Jeżeli którykolwiek z tych układów nie działa prawidłowo, nie wolno nam holować pojazdu, a naszym obowiązkiem jest zadzwonić po fachową pomoc drogową, która zajmie się transportem uszkodzonego auta. Holowanie pojazdu zakazane jest także w sytuacji, kiedy silnik samochodowy nie jest uruchomiony.

Jak wygląda holowanie pojazdu na autostradzie?

Kolejnym niedozwolonym działaniem, jest holowanie pojazdów na autostradzie niezależnie od tego czy posiadamy linkę giętką czy sztywne połączenie, kodeks drogowy zabrania holowania jakichkolwiek pojazdów na autostradzie. Złamanie tego przepisu i mimowolne holowanie pojazdu, grozi wysokim mandatem oraz innymi konsekwencjami prawnymi. Dlatego kiedy nasz pojazd zostanie uszkodzony właśnie na autostradzie, pozostaje nam tylko wezwanie fachowej pomocy drogowej, czyli odpowiednio do tego przystosowanej lawety. Jest to jedna z tych sytuacji, kiedy w pierwszej chwili powinniśmy zabezpieczyć pojazd za pomocą trójkąta ostrzegawczego i świateł awaryjnych, aby później niezwłocznie wezwać pomoc drogową.

Oznakowanie, oświetlenie oraz dopuszczalna prędkość samochodu holującego

Zanim zaczniemy holowanie pojazdu, powinniśmy dowiedzieć się jakie jest obowiązkowe oznakowanie, oświetlenie oraz jaka obowiązuje dopuszczalna prędkość samochodu holującego pojazd. Według kodeksu drogowego na drogach krajowych poza miastem prędkość samochodu holującego nie może przekraczać 60 km/h, a w przypadku obszaru zabudowanego prędkość ta nie może być wyższa niż 30 km/h. pojazd holujący obowiązkowo powinien mieć włączone światła mijania, natomiast samochód holowany za pomocą linki bądź sztywnego holu musi posiadać trójkąt ostrzegawczy, który montuje się z lewej strony na tylnej masce.

Wybierz odpowiednią linkę holowniczą

Każdy samochód powinien być wyposażony w linkę holowniczą, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy dojdzie do awarii bądź kolizji na drodze. Kupując linkę holowniczą powinniśmy zwrócić uwagę na jej jakość, warto tutaj zainwestować w droższą linkę holowniczą bądź taśmę holowniczą, która nie tylko będzie trwalsza i solidniejsza, ale przede wszystkim za jej pomocą holowanie będzie bezpieczne.

Sprawdź ofertę Pomocy drogowej Warszawa

https://lawetawarszawa24.pl

holowanieauta.warszawa.pl

/artykuł sponsorowany/