Co to jest franszyza ubezpieczeniowa?

Co to jest franszyza ubezpieczeniowa?

Uważasz, że płacisz zbyt wysoką cenę za ubezpieczenie samochodowe? A może planujesz wykupić polisę dla dopiero co wybudowanego i wyremontowanego domu? Przekonaj się, czym jest franszyza ubezpieczeniowa i na jakiej zasadzie przyczynia się do obniżenia kosztu składki. Poznaj jej dwa rodzaje. Wybierz lepszy lub znajdź inny sposób na tańsze ubezpieczenie.

 

Kiedy mamy do czynienia z franszyzą ubezpieczeniową?

Przed podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym otrzymasz do wglądu Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To właśnie tam napotkasz określenie franszyza. Stanowi ona klauzulę odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę w ubezpieczanym mieniu. Można ją określić także jako twój wkład w odszkodowanie.

 

Jak wygląda zastosowanie franszyzy w praktyce? Przykładowo kiedy dojdzie do uszkodzenia czy kradzieży mienia, otrzymasz od towarzystwa mniejsze odszkodowanie. Poznaj powody: https://kioskpolis.pl/czym-jest-franszyza-redukcyjna-i-kiedy-najlepiej-ja-stosowac/.

Jakie korzyści ma franszyza ubezpieczeniowa?

Z racji iż ubezpieczyciel ponosi mniejsze koszty w razie poniesienia przez Ciebie szkody na osobie lub w mieniu, Ty zyskujesz atrakcyjniejszą cenowo składkę. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie korzystne wyłącznie w sytuacji, gdy rzeczywiście dysponujesz wkładem własnym. Jeśli dojdzie do szkody i ubezpieczyciel da Ci mniej pieniędzy, a Ty nie będziesz akurat miał wolnych środków, nie zdołasz szybko naprawić szkody.

Szukasz alternatywy wobec franszyzy? Sprawdź w internecie, jak inaczej zaoszczędzić na składkach ubezpieczeniowych, np. za polisę samochodową. Zarejestruj auto jako współwłasność albo opłać całość z góry. Z kolei jeśli ubezpieczasz całą rodzinę na życie i zdrowie, wybierz korzystny pakiet w porównywarce.

Franszyza redukcyjna i integralna – różnice

Jeżeli zdecydujesz się na zawarcie ubezpieczenia z franszyzą, będziesz miał do wyboru dwa rozwiązania. Wspólne jest w nich to, że część odpowiedzialności za szkodę zostaje przeniesiona z ubezpieczyciela na Ciebie.

We franszyzie integralnej szkody, których koszt naprawy jest niższy od sumy ustalonej w umowie, nie są chronione przez ubezpieczyciela. Dopiero gdy koszty będą znaczące, otrzymasz odszkodowanie – pełne.

Z kolei we franszyzie redukcyjnej odszkodowanie otrzymasz w przypadku każdej szkody, bez względu na jej rozmiar. Uwaga jednak! Nigdy nie będzie to odszkodowanie pełne. Każdorazowo zostanie pomniejszone o Twój wkład, który w umowie zostanie określony albo za pomocą sumy, albo procentowo.

Czy franszyza to franczyza?

Choć słowa brzmią bardzo podobnie, oznaczają co innego. Franczyza pochodzi od franchise, co tłumaczymy jako zwolnienie z opłaty, przywilej czy ulgę. Dotyczy ona prowadzenia działalności gospodarczej i określa relacje pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Przykładowo drobny przedsiębiorca chce założyć sklep, ale obawia się, że nie zostanie zauważony w gąszczu konkurencji. Zgłasza się więc do franczyzodawcy, np. restauracji McDonald’s albo sieci Żabka, i otwiera ich punkt.

W świetle powyższych informacji franczyza ubezpieczeniowa oznacza otwarcie oddziału sieci agencji ubezpieczeniowych. Natomiast franszyza to – jak wyjaśniliśmy w artykule – klauzula przenosząca część odpowiedzialności za szkodę na osobę nabywającą ubezpieczenie.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.