Co robić w Płocku – zwiedzanie Płocka w 1 dzień

Co robic w płocku

Płock, miasto położone w Polsce nad rzeką Wisłą, oferuje wiele różnorodnych atrakcji i aktywności dla odwiedzających.

Zanim przyjedziesz do Płocka odwiedź Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Muzeum poświęcone jest osadnictwu olenderskiemu nad Wisłą i jedyną tego typu jednostką na Mazowszu. Sprawdź FB i zobacz aktualne wydarzenia w skansenie.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Dom z 1912 roku w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Na terenie Skansenu można zobaczyć wyremontowany dawny kościół ewangelicko–augsburski, budynek szkoły, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem: jednobudynkowy tzw. langhoff oraz, pochodzący z miejscowości Białobrzegi, zespół obiektów składający się z budynku mieszkalnego, stodoły oraz suszarni.

Więcej informacji na stronie: https://muzeumplock.eu/oddzialy/skansen-osadnictwa-nadwislanskiego/

/wstęp bezpłatny/

Oto kilka sugestii dotyczących tego, co można robić w Płocku:

Zwiedzanie muzeów i  zabytków

Płock ma bogatą historię i wiele interesujących zabytków do zwiedzania. Możesz odwiedzić Muzeum Mazowieckie i jego oddziały, Bazylikę Katedralną WNP, Płocką Galerię Sztuki czy Zamek Książąt Mazowieckich.

Zacznij od stałej wystawy „Secesja” w Muzeum Mazowieckim przy ul. Tumskiej 8. Na kilku piętrach zobaczysz meble, rzemiosło artystyczne, szkło, metal, ceramikę oraz obrazy m.in: Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego czy Stanisława Wyspiańskiego. We wężach można podziwiać projekty wybitnych artystów, którzy tworzyli w Polsce, Austrii, Niemczech, Czechach, Belgii i Rosji.

W Muzeum przy Tumskiej 8 znajduje się ekspozycja twórczości Bolesława Biegasa.  Na wystawie zobaczysz rzeźby gipsowe powstałe w pierwszej dekadzie XX wieku, najstarsze datowane na 1918 rok.

Art deco płock
Samochód – Jowett Special Roadster z 1926

art deco płock

Koniecznie odwiedź wystawę ART DECO zlokalizowaną przy ul. Kolegialnej 6 /wstęp bezpłatny/.
W klimatycznie zaaranżowanych salach zobaczysz m.in. aranżacje wnętrza mieszkania polskiej inteligencji lat 30-tych XXw., bogatą kolekcję szkła z cenionych polskich hut, ceramikę czy oryginalne stroje z epoki.

Aktualne wydarzenia: https://muzeumplock.eu/

Warto również sprawdzić aktualne wystawy w Płockiej Galerii Sztuki, która zlokalizowana jest w byłej żydowskiej mykwie.

https://plockagaleria.pl/

Spacer po starówce

Rynek w Płocku jest malowniczy i pełen uroku. Możesz spacerować po wąskich uliczkach, podziwiać zabytkowe kamienice i cieszyć się atmosferą historycznego centrum miasta lub odpocząć przy smacznym posiłku w jednej z wielu restauracji.

Parki i tereny zielone

Płock ma wiele parków i terenów rekreacyjnych, gdzie można odpocząć i cieszyć się przyrodą. Należy do nich park na Wzgórzu Tumskim, Park Mariawicki czy Park Północny. Można tam spacerować, biegać, czy organizować piknik. Warto też przejść się prawobrzeżnym bulwarem oraz 358 metrowym molo spacerowym na Wiśle.

Spacer szlakiem murali

murale płock

Najfajniejsze murale znajdziesz na ścianach budników przy ulicy Józefa Kwiatka 14 /przy paczkomacie/ czy przy Tumskiej 9A. Kilka podniszczonych malowideł znajdziesz przy ul. Sienkiewicza 39 i 59.

To tylko kilka sugestii dotyczących rzeczy do zrobienia w Płocku. Miasto oferuje także różnego rodzaju imprezy /Wianki w Płocku/, festiwale, restauracje i kawiarnie, które warto odwiedzić.


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik