Co robić, gdy pies nie chce jeść suchej karmy – praktyczne wskazówki

Wasz szczekający pupil nie je chrupiących granulek suchej karmy? Zadajecie sobie pytanie, czy Wasz pies nie jest chory, skoro nie opróżnia miski? Spokojnie. Powodów może być mnóstwo, a niektóre z nich są tak prozaiczne, że bez problemu sobie z nimi poradzicie. Tylko w bardzo rzadkich przypadkach psy nie jedzą suchych granulek z powodu rozwijających się u niech chorób lub tymczasowych dolegliwości.

Karma sucha dla psa – dlaczego nie znika z miski? Może jest nieświeża…

Wsypujecie świeżą karmę do miski waszego pupila, a ona nie znika. Może Wam wydaje się, że jest świeża. Pies to zwierzę, które ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu i jeśli coś nie pachnie, tak jak powinno, to po prostu tego nie tknie. Dlatego należy zawsze sprawdzać datę ważności karmy suchej dla psa, aby uniknąć podawania mu przeterminowanej żywności.

Ponadto granulki w workach powinny być zabezpieczone przed zwietrzeniem. Po otwarciu opakowania należy je zawsze zamykać szczelnie klipsami, a jeśli to jest niemożliwe przesypać granulki do pojemnika i zamknąć. Kolejny ważny szczegół, to miejsce przechowywania karmy suchej dla psa, które musi być suche i zaciemnione. Szafka w kuchni może okazać się dobrym pomysłem.

Należy unikać nasłonecznionych miejsc, a także wilgotnych. Wówczas suche granulki mogą ulegać szybkiemu zepsuciu i zmienić smak, który dla szczekającego czworonoga ma ogromne znaczenie. Jeśli zadbacie o właściwe przechowywanie karmy suchej dla psa oraz szczelne opakowania lub pojemniki, wówczas macie gwarancję, że pies będzie je chętnie zjadał. Nieświeża karma lub jej nieodpowiednie przechowywanie to najczęstsze powody, dla których Wasz pies nie chce jej jeść.

Przekarmienie i zbyt częste podawanie wilgotnej karmy dla psa

Jeśli szczekający futrzak jest przekarmiony, wówczas nie ma ochoty na gryzienie suchych granulek. Optymalnym rozwiązaniem okazuje się dawanie mu częściej małych porcji, na które będzie czekał, niż wypełnianie pożywieniem pełnej miski po same brzegi. Taka sytuacja sprawi, że karma sucha dla psa przestanie być atrakcyjnym jedzeniem.

Częstym powodem niejedzenia przez psy suchych granulek okazuje się przyzwyczajenie ich do miękkiej karmy. Gdy futrzak od okresu szczenięcego jadł tylko smakołyki z puszki, z saszetek, a także mięciutkie paróweczki otoczone galaretką, wówczas nie będzie miał ochoty na gryzienie suchych granulek. Jedyne rozwiązanie w tej sytuacji, to mieszanie wilgotnej karmy dla psa z suchą w jednej misce. Z czasem pupil nauczy się zjadać wszystko.

Należy pamiętać również o tym, aby psy miały możliwość ostrzenia zębów już od wieku szczenięcego. Warto podawać już kilkumiesięcznym pieskom kości przeznaczone dla juniorów oraz małe ilości granulek. Ich stopień twardości jest dostosowany do wieku i rozwoju uzębienia.

Nagła zmiana wilgotnej karmy dla psa na suchą  

Częstym  powodem, dla którego Wasi pupile nie chcą jeść chrupiących granulek, okazuje się zmiana karmy. Takie sytuacje czasami są dla psów stresujące. Dlatego zmianę karmy należy wprowadzać stopniowo, mieszając w jednej misce dotychczas stosowane granulki z nowymi. Jeśli pies będzie wybierał tyle te, które jadł wcześniej, wówczas należy poszukać innej nowej karmy. Psy to indywidualność, każdy nich może mieć inne preferencje smakowe. Warto rozpoznać ulubione smaki futrzaka, aby dobrać właściwą karmę.

Choroby zębów, dziąseł lub inne dolegliwości

Rzadkim powodem, przez który psy nie chcą jeść suchej karmy, mogą okazać się choroby zębów i dziąseł. Warto również pamiętać, że w przypadku schorzeń przyzębia, tymczasowym rozwiązaniem może okazać się wilgotna karma dla psa, która nie wymaga gryzienia i nie podrażnia chorych dziąseł oraz zębów. Powrót do twardych granulek powinien nastąpić po całkowitym wyleczeniu schorzeń i odbywać się stopniowo.

Gdy z uzębieniem i dziąsłami  futrzaka  wszystko jest w porządku, wówczas warto zasięgnąć rady weterynarza, który wykluczy rozwijające się choroby układu pokarmowego lub inne dolegliwości. Jednak taka sytuacja zdarza się dość rzadko. Reasumując, w sytuacji gdy pies nie chce jeść suchej karmy, należy poszukać przyczyn i je wyeliminować. Czasami z pozoru prozaiczne powody, sprawiają, że Wasz pupil odchodzi od pełnej miski.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.