Citi Handlowy IRONMAN

City Handlowy IRONMAN

W niedzielę, 12 czerwca 2022 roku Warszawa będzie gościć ponad dwa tysiące ludzi z żelaza – startujących w Citi Handlowy IRONMAN. Rano wystartują w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim do odcinka pływackiego, dojadą na rowerach do Warszawy i zakończą rywalizację biegiem.

Finisz czołówki triathlonistów startujących w Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw spodziewany jest około godz. 13.00 W Multimedialnym Parku Fontann. Wcześniej – przed 10.00 – do mety dotrą triathloniści startujący na krótszym, olimpijskim dystansie. Imprezę patronatem honorowym objął prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Wielkie zawody triathlonowe – Citi Handlowy IRONMAN – odbywają się w niedzielę w Warszawie. To okazja do kibicowania ludziom z żelaza, ale też utrudnienia w ruchu. Mieszkańcy północnej części Warszawy i rejonu Śródmieścia oraz Mokotowa powinni sprawdzić wcześniej, jakie ulice i w jakich godzinach będą w niedzielę zamknięte.

Brawa dla sportowców

Dwa tysiące sportowców w niedzielę o 8.00 wystartuje w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim do odcinka pływackiego. Dojadą na rowerach do Warszawy i zakończą rywalizację biegiem w sercu stolicy. Sportowcy będą rywalizować na dwóch trasach. Uczestników, którzy w stolicy wystartują na dystansie 70.3 (inaczej Half-Ironman), czeka 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze oraz 21,1 km biegu. W ramach triathlonu odbędzie się też nieco krótsza rywalizacja 5150 – tzw. dystans olimpijski – gdzie do pokonania jest 1,5 km pływania, 40 km na rowerze oraz 10 km biegu. Finisz czołówki krótszego dystansu jest spodziewany ok. 10.00, a dłuższego o 13.00.

W tym roku w gronie faworytów do podium wymienia się sporą grupę polskich triathlonistów. Apetyt na zwycięstwo ma Tomasz Brembor, który przed rokiem był w Warszawie trzeci. Tradycyjnie walkę o jak najlepszy rezultat zapowiada Robert Wilkowiecki, a nie bez szans na końcowy sukces jest również Mikołaj Luft, doświadczony triathlonista, który wielokrotnie startował już w stolicy. Szyki reprezentantom Polski może pokrzyżować charyzmatyczny Irlandczyk Chris Mintern, który w zeszłym roku był trzeci w edycji zawodów w Gdyni.

Partnerami strategicznymi zawodów jest warszawski Ratusz oraz samorząd województwa Mazowieckiego.

Drogi dla rowerzystów

Pierwszy etap zmagań, czyli pływanie, rozpocznie się nad Jeziorem Zegrzyńskim. Następnie zawodnicy wsiądą na rowery, by rywalizować na ulicach gminy Nieporęt. Poruszać się będą także drogą wojewódzką nr 633, której częścią jest m.in. ul. Płochocińska. To właśnie nią rowerzyści wjadą do Warszawy. Następnie będą się ścigali ulicami: Modlińską, al. Kuklińskiego, most Skłodowskiej-Curie, Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wioślarską, Solec, Czerniakowską i po zawrotce przed skrzyżowaniem z ul. Gagarina powrót tą samą jezdnią Wisłostrady do ul. Sanguszki. Ostatni rowerzysta powinien zjechać z trasy około godz. 15.30.

W czasie wyścigu rowerowego (w ramowych godzinach 7.00-15.30) wyłączone z ruchu będą ulice:

  • Płochocińska, na odcinku od granicy miasta do ul. Nowiny na całej szerokości drogi, dalej do ul. Marywilskiej wyłączona będzie tylko jezdnia w kierunku granicy miasta, natomiast od ul. Marywilskiej do Modlińskiej znów zamknięta będzie cała szerokość jezdni. Ten fragment trasy będzie można objechać jadąc Trasą Toruńską do ul. Modlińskiej.
  • Połowa szerokości wschodniej jezdni ul. Modlińskiej (w kierunku Legionowa); kierowcy jadący od strony Pragi będą kierowani na wiadukty nad ul. Płochocińską, a także nad skrzyżowaniem z al. Kuklińskiego. Kierowcy nie będą mogli wyjechać ul. Ekspresową (od strony Polfy) na Modlińską.
  • Jezdnia al. Kuklińskiego i mostu Skłodowskiej-Curie w kierunku Bielan; kierowcy jadący od strony Legionowa nie będą mogli skręcić na przeprawę, a zjeżdżający z mostu będą mogli skręcić jedynie w prawo, w kierunku Pragi; na most nie będzie można wjechać także z ul. Myśliborskiej.
  • Wisłostrada w kierunku Mokotowa (wschodnia jezdnia ulic Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Wioślarska, Solec, Czerniakowska); z ul. Pułkowej będzie można pojechać tylko w stronę ul. Marymonckiej; nie będzie możliwości wjazdu na Wisłostradę (w kierunku Mokotowa) m.in. z ulic: al. Wittek, Gwiaździstej, Trasy AK, Krasińskiego, Wenedów, Sanguszki, Boleść, Grodzkiej, Nowy Zjazd, Karowej, Ludnej, Wilanowskiej, Górnośląskiej, mostu i Trasy Łazienkowskiej, Szwoleżerów, 29 Listopada i Suligowskiego.

Ulice dla biegaczy

Na ul. Sanguszki zawodnicy odstawią rowery i rozpoczną bieg ulicami: Konwitkorską, Bonifraterską, Miodową, Krakowskie Przedmieście i po zawrotce na wysokości pomnika Mikołaja Kopernika powrót do ul. Konwiktorskiej, a następnie ul. Sanguszki na teren Multimedialnego Parku Fontann. Ruch na tych ulicach zostanie wstrzymany około godz. 8.30. Zawodnicy na pokonanie tej trasy (dla najwytrwalszych to cztery okrążenia) będą mieli czas do godz. 18.00.

Na trasie biegowej, dla zapewnienia możliwości dojazdu z i na Stare Miasto, uruchomione zostaną cztery śluzy. Zostaną zlokalizowane na skrzyżowaniach ulic: Bonifraterskiej i Franciszkańskiej, Bonifraterskiej i Świętojerskiej, Miodowej i Długiej oraz Zakroczymskiej i Sanguszki. Pierwsze trzy będą funkcjonowały w godz. 8.30-18.00, a ostatnia w godz. 15.00-18.00.

Cała trasa imprezy zostanie ściśle wygrodzona. Nie będzie możliwości poruszania się samochodami po jezdniach, na których odbywają się zmagania. Zamknięte zostaną także wloty ulic łączących się bezpośrednio z trasą wyścigu. Skrzyżowania ulic z trasą zawodów będą patrolowali policjanci.

Na ulicach, wzdłuż których poruszać się będą zawodnicy, ustawione zostaną zakazy zatrzymywania się. Zakaz taki będzie obowiązywać także na parkingu przed Teatrem Wielkim – Operą Narodową w rejonie ul. Senatorskiej.

Ruch pieszy ulicami, na których będą odbywały się zawody, będzie możliwy pod nadzorem organizatora lub osób uprawionych do kierowania ruchem.

Stała organizacja ruchu będzie przywracana sukcesywnie, po opuszczeniu trasy przez ostatniego zawodnika.

Informacje o utrudnieniach

Do dyspozycji warszawiaków organizatorzy udostępnią specjalną infolinię. Tam na bieżąco będzie można dowiedzieć się o wprowadzonych zmianach w ruchu. Infolinia pod numerem telefonu 500 261 000 będzie czynna w sobotę, 11 czerwca, w godz. 10.00-20.00 oraz w niedzielę, 12 czerwca, w godz. 7.30-17.30.

Organizatorzy zmagań zachęcają również do korzystania z bezpłatnej nawigacji Waze, która w niedzielę, 12 czerwca, będzie uwzględniała wyłączone odcinki dróg.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronie internetowej(otwiera się w nowej karcie) oraz na Facebooku(otwiera się w nowej karcie), natomiast komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego znajdują się na stronie WTP(otwiera się w nowej karcie). Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS o utrudnieniach w ruchu w stolicy.

Zmiany w komunikacji miejskiej

W związku z harmonogramem zawodów zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej planowane są od około godz. 7.00. Wtedy zmienią trasy autobusy: 126, 152, 705, 735, 736, L40 i L45. Od godz. 8.00, gdy zostanie zamknięty kolejny odcinek trasy rowerowej na objazdy pojadą autobusy linii: 114, 118, 178, 185, 186, 503, 509, 511, 516, 518, 723 i 731. Od około godz. 8.30 nieprzejezdne będą ulice, na których zaplanowano bieg. Zmienią się trasy linii: 100, 116, 178, 180, 503, 518. Z kolei od godz. 10.00 zamknięty zostanie odcinek trasy rowerowej pomiędzy Sanguszki a Gagarina. Objazdami będą tu jeździły autobusy: 106, 107, 108, 109, 118, 127, 141, 159, 162, 166, 167, 171, 185 i 187.

W miarę przemieszania się uczestników i otwierania dla ruchu kolejnych ulic, część tras objazdowych się zmieni, a kolejne linie będą wracały na swoje podstawowe trasy. Od ok. godz. 13.45 zostaną przywrócone trasy podstawowe linii: 114, 126, 152, 186, 509, 511, 516, 705, 723, 731, 735, 736, L40 i L45, od około godz. 15.00 dla autobusów: 106, 107, 108, 109, 118, 141, 159, 162, 166, 167, 171, 185 i 187, a od ok. 18.00 – linii objeżdżających trasę biegu.

Więcej informacji o funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego podczas zawodów można znaleźć na stronie internetowej(otwiera się w nowej karcie).

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.