
Wybór materiału na podłogę jest bardzo ważną kwestią przy wykańczaniu mieszkania. Najczęściej stosowane są płytki ceramiczne, panele lub drewno. Ciekawym i niezwykle estetycznym rozwiązaniem są także płytki z cegły. Czy jest to jednak opłacalne? Czy utrzymanie takiej podłogi nie wymaga za dużo pracy?
Czy warto sięgnąć po cegłę z rozbiórki?
Płytki z cegły swoją autentycznością wnoszą do wnętrz wyjątkowego klimatu. Subtelne różnice w kolorze, fakturze czy niedoskonałościach sprawiają, że pomieszczenie nabiera niepowtarzalnego charakteru. Cegły podłogowe nieco różnią się od tych na ścianę. Są wyrównane, aby korzystanie z nich było bardziej komfortowe. Mimo to zachowują swoją unikalność.
Cegła z rozbiórki to również wyjątkowa trwałość i odporność na uszkodzenia. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku materiału podłogowego. Świetnie sprawdza się więc w każdym pomieszczeniu. Nawet w takim, gdzie będzie wystawiona na wzmożony ruch. Cegła podłogowa jest bowiem doskonałym rozwiązaniem nie tylko do mieszkań. Sprawdza się także w miejscach publicznych jak na przykład restauracja czy hotel. Dodatkową ochronę zapewnia jej zastosowanie specjalistycznego impregnatu.
Oprócz estetyki i trwałości ceglane płytki na podłogę są również wyborem ekologicznym. Powstają ze starych cegieł, są więc materiałem z recyklingu. Jest to świetna opcja dla tych, którzy cenią sobie działania proekologiczne i dbałość o ochronę środowiska.
Zobacz, dlaczego cegła jest doskonałym materiałem do zastosowania ogrzewania podłogowego.
Montaż płytek ceglanych na podłodze
Płytki z cegły można ułożyć na podłodze, jeśli są dokładnie oczyszczone i docięte na równe długości. Nie tak łatwo jest więc zaopatrzyć się w ten rodzaj materiału. Cegła na podłogę musi być precyzyjnie docięta i skalibrowana do odpowiednich rozmiarów. Wysokiej jakości autentyczne płytki ceglane można znaleźć na e-ceglanafantazja.pl.
Przed położeniem cegły powierzchnia musi zostać dokładnie oczyszczona i wyrównana. Dobrze jest zastosować również warstwę izolacyjną. Do montażu cegły na podłogę zastosuj specjalnie dedykowany do tego materiału klej montażowy. Do wykończenia przyda się również specjalistyczna fuga. W celu wzmocnienia właściwości cegły i zapewnienia jej dodatkowej ochrony warto zastosować także impregnat. Płytki podłogowe możesz układać w dowolnej konfiguracji. Popularny jest na przykład sposób na jodełkę.
Codzienna pielęgnacja i konserwacja cegły na podłodze
Aby cegła podłogowa zachowała swoje właściwości przez jak najdłuższy czas, ważne jest, by odpowiednio o nią zadbać. Kluczowe jest zastosowanie impregnatu. Zapewnia on ochronę przed wilgocią, zabrudzeniami oraz ścieraniem. Wspomaga również zachowanie wyrazistego koloru. W zależności od miejsca zastosowania, płytki z cegły są narażone na różne czynniki. W pomieszczeniach komercyjnych na wzmożony ruch, w łazience na wilgoć, a w kuchni między innymi na tłuszcz. Warto więc w każdym przypadku zapewnić im odpowiednie zabezpieczenie.
Ważne jest również regularne oczyszczanie. Podłogę z cegły powinno się systematycznie odkurzać lub zamiatać, aby pozbyć się wszelkich drobinek i zanieczyszczeń. Warto również przetrzeć ją mopem lub wilgotną szmatką z zastosowaniem delikatnego preparatu, który jest dedykowany do tego typu powierzchni. Nie stosuj mocnych detergentów, ponieważ mogą one uszkodzić płytki i negatywnie wpłynąć na ich wygląd.
Co zrobić, aby podłoga z cegły przez lata pięknie się prezentowała?
- Zacznij od impregnacji. Dzięki temu Twoja podłoga będzie miała dodatkowe zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami.
- Pamiętaj o regularnym czyszczeniu. Dzięki temu żadne drobinki nie zarysują podłogi i zachowa ona swój estetyczny wygląd.
- Po latach użytkowania ceglana podłoga może wymagać renowacji. Wówczas należy ją dokładnie wyczyścić, uważając, by nie porysować powierzchni. Po odświeżeniu warto ponownie zastosować impregnat.
- Należy także regularnie sprawdzać stan fug. Uszkodzona fuga negatywnie wpływa na stabilność i estetykę podłogi.
- Podczas czyszczenia unikaj nadmiaru wody. Nie stosuj także mocnych detergentów.
- Z kolei, aby zapobiec zarysowaniu, dobrze jest stosować podkładki pod meble, na przykład filcowe.
Czy cegła na podłodze się opłaca?
Na pierwszy rzut oka inwestycja w ceglaną podłogę może wydawać się większa niż w przypadku innych materiałów podłogowych. Biorąc jednak pod uwagę jej trwałość i niskie koszty pielęgnacji, warto rozważyć takie rozwiązanie. Do tego dochodzi unikalność wzorów oraz historyczny ślad. Z pewnością wpływa to również pozytywnie na podniesienie wartości nieruchomości. Cegła na podłogę to sposób, na stworzenie klimatycznego i niepowtarzalnego wnętrza. Jeśli doceniasz autentyzm, ekologię i nieszablonowe rozwiązania to cegła podłogowa jest idealna dla Ciebie.
Podsumowanie
Cegła na podłogę zapewnia piękny efekt i dodaje całej przestrzeni wyjątkowego charakteru. Doskonale sprawdza się w każdym pomieszczeniu i z łatwością dostosujesz ją do różnych stylów wnętrzarskich. To oryginalne rozwiązanie, które zapewnia niepowtarzalny efekt. Przy tym jest proste w codziennej pielęgnacji. Niewielki wysiłek wystarczy, by przez lata Twoja podłoga estetycznie się prezentowała i zdobiła Twoje wnętrze.
/artykuł sponsorowany/