Caravaggio – pokaz filmów na Zamku Królewskim

Caravaggio – pokaz filmów na Zamku Królewskim

Caravaggio inspirował nie tylko całe zastępy malarzy, ale i XX-wiecznych twórców filmowych, zafascynowanych jego rewolucyjną twórczością i burzliwą biografią.

Prezentowana w Zamku wystawa „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego” jest świetną okazją, by zaprezentować historię genialnego malarza opowiedzianą językiem innej sztuki – kina.

Zapraszamy więc na cykl projekcji pt.  „Caravaggio”, w ramach którego w Sali Kinowej odbędą się pokazy filmów:
  • „Caravaggio”, reż. Derek Jarman, Wielka Brytania, 1986, 93 min.
    1 i 10 grudnia 2021 r.
  • „Caravaggio – dusza i krew”, reż. Jesus Garces Lambert, Włochy, 2018, 90 min.
    2 i 8 grudnia 2021 r.
  • „Potęga sztuki”: Caravaggio, Rembrandt, reż. Clare Beavan i Carl Hindmarch, Wielka Brytania, 2006, łącznie ok. 120 min.
    3 i 9 grudnia 2021 r.
Początek seansów:
godz. 17.15
Z okazji zakończenia wystawy Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego zapraszamy 8, 9, 10 lutego 2022 r., o godz. 17.15 na projekcje filmu Caravaggio. Dusza i krew
Wstęp na podstawie biletów na wystawę „Caravaggio i inni mistrzowie…”oraz zapisów w Punkcie Informacji
Liczba miejsc ograniczona
__________
Opisy filmów:
„Caravaggio”, reż. Derek Jarman, 1986, 93 min
Film rozpoczyna się, gdy Caravaggio umiera na wygnaniu i wraca myślami do swojego życia jako nastoletniego ulicznego łobuza, a następnie dojrzałego artysty, który maluje dzięki funduszom kardynała Del Monte. Artysta zatrudnia ludzi ulicy, pijaków i prostytutki, jako modeli dla swoich pełnych pasji obrazów, zazwyczaj o tematyce religijnej. Poprzez opowiedzianą w filmie historię poznajemy naturę Caravaggia jako awanturnika, niestroniącego od hazardu, pijatyk i namiętności geniusza. Podobnie jak Caravaggio, Jarman włącza do swojego dziela elementy sobie współczesne.
Produkcja: Wielka Brytania, Brytyjski Instytut Filmowy
Występują m.in.: Nigel Terry, Spencer Leigh, Tilda Swinton, Michael Gough, Sean Bean
Film Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie
__________
„Caravaggio – dusza i krew”, reż. Jesus Garces Lambert, 2018, 90 min
Poruszająca podróż przez życie, twórczość i udrękę Caravaggia. Dzieła artysty zostały pokazane albo w miejscach, dla których je stworzono, albo w najważniejszych muzeach we Włoszech i na świecie.
Film jest świadectwem dogłębnych badań nad twórczością włoskiego wizjonera, ze szczególnym naciskiem na jego życie oraz charakterystyczny dla niego sposób posługiwania się światłocieniem. Znajdziemy tu komentarz artystyczny oraz opinie badaczy: prof. Claudia Strinatiego, historyka sztuki oraz eksperta od twórczości Caravaggia, a także prof. Miny Gregori (prezes Fundacji Historii Sztuki Roberta Longhiego) i Rosselli Vodret (kuratorki wystawy „Dentro Caravaggio” w Palazzo Reale w Mediolanie).
Wypowiedziom znawców towarzyszą fabularne scenki, które pomagają widzowi poznać osobowość artysty, kierujące nim przeżycia oraz impulsy.
Produkcja: Włochy, Sky Group
__________
„Potęga sztuki”, reż. Clare Beavan, Carl Hindmarch, 2006, ok. 120 min
Brytyjski serial telewizyjny z 2006 roku. Opowiada historię sztuki europejskiej na wybranych przykładach mistrzów oraz ich dzieł.
Prezenterem serii jest brytyjski historyk sztuki Simon Schama. Na pokazie w Zamku Królewskim mozna będzie zobaczyć filmy: „Caravaggio – Dawid z głową Goliata” i „Rembrandt – Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa”.
Produkcja: Wielka Brytania, BBC

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.