Caravaggio „Narcyz przy źródle” pokaz specjalny obrazu z Palazzo Barberini w Rzymie

Od 23 listopada 2021 w Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć kolejne arcydzieło Caravaggia Narcyz przy źródle. Pokaz specjalny obrazu z Palazzo Barberini w Rzymie dołączył do wystawy „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego”. Na wystawę i pokaz obowiązuje wspólny bilet.

Narcyz przy źródle to jedno z najbardziej znanych płócien Michelangela Merisiego da Caravaggio, a zarazem jedno z nielicznych o tematyce mitologicznej. Przedstawia scenę zaczerpniętą z tych mitów greckich, które na przestrzeni wieków obrosły największą liczbą kulturowych odniesień. Rzymski poeta Owidiusz utrwalił mit o zakochanym w sobie młodzieńcu w poemacie Metamorfozy, a Dante Alighieri, umieszczając jego postać w Piekle – pierwszej części Boskiej komedii. Znacznie później imię bohatera stało się także podstawą słowotwórczą terminu z dziedziny psychologii, odnoszącego się do jednego z zaburzeń osobowości.

„Na tym obrazie piękno idzie w parze z uczuciem, a siła wyrazu tej sceny dorównuje emocjom, które widzimy na twarzy Narcyza” – mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie i podkreśla, że „nikt przed Caravaggiem nie wniknął tak głęboko w serce i duszę prostego chłopca z ludu”.

Na płótnie Caravaggia widać samotną postać młodzieńca nachylonego nad gładką taflą wody. Wpatruje się on we własne odbicie na powierzchni, lewą dłoń zanurzając w wodzie, jakby starał się dotknąć postaci, którą widzi. Według niektórych interpretacji, wydobyty światłem kwiatowy motyw jest zapowiedzią przemiany, jaka stać się miała udziałem Narcyza.

Pokaz obrazu Narcyz przy źródle to efekt współpracy Zamku Królewskiego z Palazzo Barberini. Od listopada 2020 do kwietnia 2021 w Rzymie gościła Dziewczyna w ramie obrazu Rembrandta z kolekcji Zamku Królewskiego. W ramach wymiany Palazzo Barberini wypożyczyło Zamkowi jedno z najbardziej znanych płócien Caravaggia

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie wystawą, w najbliższy weekend, czyli 27 i 28 listopada, wydłużono godziny jej otwarcia. W tych dniach ekspozycję można oglądać w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:00).

Szczegółowe informacje: https://www.zamek-krolewski.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.