„Canaletto tkwi w szczegółach” – program edukacyjny dla nauczycieli i uczniów

„Canaletto tkwi w szczegółach” to varsavianistyczny kurs udoskonalający mający na celu podniesienie kompetencji z zakresu historii i architektury XVIII-wiecznej Warszawy. Ruszyły zapisy dla nauczycieli chcących poszerzyć swą wiedzę w tych tematach.

Program obejmuje kurs doszkalający i konkurs dla nauczycieli na scenariusz zajęć z tematyki związanej z architekturą XVIII-wiecznej Warszawy i obrazów Canaletta. Jestem przekonana, że kurs będzie tak ciekawy i tak inspirujący, że scenariusze lekcji, które po nim powstaną, będą wzorowe i młodzież będzie bardzo chętnie uczestniczyła w takiej formie zajęć – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy podczas inauguracji programu „Canaletto tkwi w szczegółach” i premiery książki o tym samym tytule, opracowanej przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Program potrwa trzy lata – zaznaczył Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. – Zaczynamy od XVIII wieku, w przyszłym roku tematem będzie wiek XIX a za trzy lata wiek XX.

Czy można dziś odnaleźć Warszawę, na którą patrzył Canaletto tworząc swe słynne weduty? Odpowiedź znajdziemy w najnowszej publikacji Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków pt.: „Canaletto tkwi w szczegółach”.  Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla uczniów szkół średnich, lecz z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników tematyki varsavianistycznej. Jej tematem jest Warszawa XVIII wieku przedstawiona na obrazach Bernarda Bellotta zw. Canaletto.

Dzięki obrazom i ich szczegółowości możemy zapoznać się z historią i architekturą stolicy za czasów króla Stanisława Augusta. Płótna mistrza stanowią niezwykle bogate źródło wiedzy o dawnym życiu i ówczesnym wyglądzie miasta.  

Głównym założeniem publikacji jest przekazanie wiedzy o detalach i elementach architektonicznych, które zaobserwować można analizując uwiecznione przez Canaletta obiekty. Zdjęcia, rysunki i opisy w przyjazny sposób zapoznają czytelnika z niełatwą terminologią, zachęcając do zainteresowania się historią architektury Warszawy.

źródło: UM Warszawa / fot. Konferencję uświetnił pokaz XVIII-wiecznych strojów. Fot. Z.Sosnowska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.