Być kobietą w Himalajach – Spotkanie i pokaz filmu

Być kobietą w Himalajach.

Zapraszamy na spotkanie z himalaistką AGNIESZKĄ BIELECKĄ, która od 2012 roku uczestniczy w programie Polski Himalaizm Zimowy (Gasherbrum I) i wzięła udział w wyprawach na Lhotse, Dhaulagiri i Broad Peak oraz ELIZĄ KUBARSKĄ, podróżniczką i alpinistką, reżyserką filmu „Być kobietą w Himalajach” (2018, 44’).

Spotkanie poprowadzi Mariusz Sepioło, reporter „Tygodnika Powszechnego” i autor książki „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę”.

Polki tworzyły i tworzą po dziś dzień legendę światowego himalaizmu. Niesłabnąca popularność Wandy Rutkiewicz jest tego najlepszym dowodem. Czy to ona wytyczyła szlaki kolejnym pokoleniom himalaistek w środowisku zdominowanym przez mężczyzn? Jakie były kulisy pierwszej kobiecej wyprawy w Karakorum w 1975 roku? Które polskie himalaistki były i są po dziś dzień inspiracją dla Agnieszki Bieleckiej i Elizy Kubarskiej? Jak to jest być kobietą w Himalajach?

O filmie:

„Być kobietą w Himalajach” (2018, 44’) Reż. Eliza Kubarska

Film opowiada o pierwszych i kolejnych pokoleniach kobiet himalaistek, m.in. o Wandzie Rutkiewicz i Pasang Lhamu Sherpa – pierwszej Nepalce, która weszła na Everest, ale też o trudnościach, które muszą pokonywać w związku z tym, że stanowią i stanowiły zaledwie kilka procent środowiska wspinaczy. Ważnym tematem dokumentu jest też łączenie życia rodzinnego i macierzyństwa ze wspinaczką, lęk i mierzenie się z trudnymi emocjami np.w związku z wypadkami podczas wypraw. W filmie wykorzystano fragmenty dokumentu „Temperatura wrzenia” o pierwszej kobiece wyprawie w Himalaje w roku 1975 oraz współczesne i archiwalne wypowiedzi himalaistek m.in. Anny Okopińskiej, Wandy Rutkiewicz, Kingi Baranowskiej.

23 lutego 2020, godz. 16:00

DSH, ul. Karowa 20

WSTĘP WOLNY

FB-klik

Wydarzenie towarzyszy Wystawa │ Polskie Bieguny. Himalaje ’74 i Antarktyda ’77, którą można w DSH oglądać do końca lutego 2020.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.