Budowa domu w 2022 roku – koszty

Budowa domu w 2022 roku
Postawienie nowego budynku mieszkalnego to dość problematyczna kwestia. Mowa nie tylko o skomplikowanych procedurach, ale również o stosunkowo wysokich wydatkach związanych z zakupem materiałów i wynajęciem firmy. Ile zapłacimy za budowę domu w 2022 roku? Jakie elementy mają wpływ na koszt budowy domu? O jakich dodatkowych kosztach należy pamiętać? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się poniższym artykułem, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Ile zapłacimy za budowę domu w 2022 roku?

W sieci znaleźć można wiele różnorodnych budowalnych kalkulatorów, które umożliwiają obliczenie szacunkowej kwoty niezbędnej do postawienia nowej nieruchomości. Pomimo tego, że rok 2022 niedawno się zaczął, to jednak istnieje możliwość obliczenia kosztu budowy domu. Biorąc pod uwagę informacje związane z cennikiem poszczególnych usług, jak również niezbędne materiały budowlane, można dojść do wniosku, że konieczna jest kwota około 220 tysięcy złotych za 100 metrów kwadratowych powierzchni naszego domu w surowym stanie. Niestety jest to dość wysoka cena, w stosunku do poprzednich lat. Ogólnodostępne statystyki wskazują, że musimy zapłacić nawet o 15% więcej, w porównaniu do poprzedniego roku. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że powinniśmy przygotować się na dość duże wydatki.

Jakie elementy mają wpływ na koszt budowy domu?

W tym miejscu przeanalizujemy, ile zapłacimy za poszczególne etapy budowy, zakładając, że powierzchnia wynosi około 100 metrów kwadratowych. Najtańszym wariantem jest oczywiście dom parterowy. Kluczowe znaczenie może mieć lokalizacja działki- im bardziej jest ona atrakcyjna, tym gorzej dla nas, bowiem konieczne okaże się uiszczenie większej zapłaty. Jednym z najważniejszych elementów każdego domu są fundamenty- często stanowią one 1/5 całkowitej kwoty. W przypadku wcześniej wspomnianej powierzchni zapłacimy od 25 do 35 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o etap murowania ścian, to koszt wyniesie nas około 40 tysięcy złotych. Drewniany strop to wydatek od 35 do 40 tysięcy złotych, w zależności od tego, na jakie materiały się zdecydujemy. Jednym z najbardziej kosztownych elementów jest oczywiście dach. Najczęściej wybierany jest ten dwuspadowy, w konsekwencji należy przygotować się na wydatek oscylujący w granicach 80 tysięcy złotych. Na koniec pozostaje nam zamknąć stan surowy- okna, drzwi wejściowe i brama garażowa to elementy, za które zapłacimy około 25 tysięcy złotych. W każdym przypadku kwoty są oczywiście jedynie szacowane i w rzeczywistości mogą różnić się w zależności od tego, w jakich sklepach dokonujemy zakupów materiałów, a także na jaką firmę budowlaną się zdecydujemy.

O jakich dodatkowych kosztach należy pamiętać?

Wcześniej wspomniane koszty są niemalże obowiązkowe- ciężko wyobrazić sobie budowę domu bez ponoszenia ich. Należy jednak pamiętać o kilku dodatkowych wydatkach, które również mają niebagatelne znaczenie. Przykładem jest chociażby uzbrojenie- jest to doprowadzenie prądu i wody do naszej działki. Istotny etap, który z jakieś powodu często nie jest wliczany, to wykończenie domu. Tylko po ukończeniu go możemy wprowadzić się do wybranego przez nas budynku. Co ciekawe, proces ten z reguły sprawia najwięcej przyjemności- poszczególne czynności mają na celu upiększyć wnętrze. Warto wziąć pod uwagę potencjalne koszty ogrodu. Jak można zatem wywnioskować, budowa własnego domu wiąże się z wieloma wydatkami, na które musimy być przygotowani. 

/materiał zewnętrzny/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.