BMI – Czym jest? Jak go obliczyć?

jak obliczyc bmi
Masa ciała to istotny parametr, który ulega ciągłym zmianom. Codziennie każdy ma nieco inną wagę, bo wpływa na nią wiele czynników. Kontrolowanie masy ciała jest niezwykle ważne, bo pozwala wykryć nieprawidłowości i podjąć odpowiednie środki zaradcze. Otyłość i nadwaga stały się plagą XXI wieku. Boryka się z tym wiele osób i to już nawet w wieku szkolnym. Nie trzeba mieć szczupłej sylwetki, w krągłościach nie ma niczego złego. Problem pojawia się przy nadprogramowych kilogramach, które zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie, zaburzać pracę narządów i przyczynić się do rozwoju rozmaitych schorzeń. Każdy może samodzielnie wyliczyć, czy jego masa ciała jest właściwa, służy do tego BMI.

Czym jest BMI?

BMI, czyli Body Mass Index, to skrót oznaczający wskaźnik masy ciała. Korzysta się z niego już od setek lat. Określa stosunek masy ciała do wzrostu. Normalnym zjawiskiem jest to, że osoby wyższe są cięższe, bo masa ciała zwiększa się wraz ze wzrostem. W celu ocenienia tego, czy ktoś ma prawidłową masę ciała, niedowagę lub nadwagę można szybko przeprowadzić prosty pomiar. Wskaźnik BMI jest jednak tylko narzędziem pomocniczym, nie służy do stawiania diagnozy. Trzeba pamiętać o tym, że to nie tylko nadmiar kilogramów stanowi problem. Z zaburzeniami odżywiania boryka się wiele osób, w różnym przedziale wiekowym. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Narzędzie to jest szczególnie pomocne dla osób, które borykają się z innymi jednostkami chorobowymi lub znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności. Podczas obliczania BMI znaczenie ma zarówno masa ciała, jak i wzrost. Wyliczenia opierają się na prostym wzorze matematycznym. Wskaźnik BMI powinien być wykorzystywany przede wszytki przez osoby, u których może wystąpić otyłość, cukrzyca, miażdżyca, zawał serca, choroba układu sercowo-naczyniowego. Nie trzeba nawet niczego samodzielnie obliczać, bo dostępne są internetowe kalkulatory BMI. Wystarczy wpisać w odpowiednie rubryki konkretne wartości, aby wyświetlił się prawidłowy wynik.

W jaki sposób oblicza się BMI?

Do obliczenia swojego BMI wystarczy podać wzrost płeć i wagę. Można posłużyć się prostym wzorem, jeśli ktoś z jakichś powodów nie chce korzystać z internetowych kalkulatorów. Nic jednak straconego, wystarczy podzielić wartość masy ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. W przypadku narzędzi online można liczyć na dokładniejsze i szybsze pomiary. Wynika to z tego, że uwzględniają one też dodatkowe informacje typu płeć czy nawet wiek. Ma to ogromne znaczenie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na masę ciała składa się wiele istotnych elementów. Uwzględnić trzeba tkankę tłuszczową i masę mięśniową, kości, wodę. Nie uwzględnia tego BMI. Jeśli będzie ono mniejsze niż 16, to świadczy to o wygłodzeniu zagrażającym życiu. BMI od 16 do 14 mówi o wychudzeniu. Przy wskaźniku 17-18,5 nadal występuje niedowaga. O prawidłowym BMI można powiedzieć przy wskaźniku powyżej 18,5 do 25. Większe BMI wskazuje na nadwagę. O I stopniu otyłości mówi się przy BMI 30-35. Jeśli wskaźnik ten przekroczy wartość 40, to jest to sklasyfikowane jako III stopień otyłości. Jeżeli zbyt duża masa ciała towarzyszy komuś przez długi czas, to niestety musi on liczyć się z powikłaniami i poważnymi chorobami.

Artykuł stworzony we współpracy z Medyk Online i Holter Help

/materiał zewnętrzny/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.