Bliskość natury w domu

Bliskość natury w domu
Dążenie do bliskości z naturą coraz bardziej daje o sobie znać w wielu polskich i zagranicznych projektach domów jednorodzinnych. Przyszli mieszkańcy nowo powstających budynków doceniają uwzględniane na wielu płaszczyznach elementy środowiska naturalnego. Elementy te kryją się zarówno pod postacią wykończeń wnętrz z materiałów naturalnych, jak i samych form domów, których projekty pozwalają mieszkańcom na obcowanie z naturą w sposób dotąd niemal niemożliwy.

Dom czy ogród? A może jedno i drugie?

Dom z ogrodem to marzenie wielu z nas. Naszym ideałem są budynki o przytulnych wnętrzach, położone w czystej, zielonej okolicy. Ogród, w zależności od indywidualnych preferencji, najczęściej wyobrażamy sobie albo jako doskonale wypielęgnowany, cieszący oko paletą barw kwitnących kwiatów, albo jako lekko dziki obszar ze starodrzewem, nadający posiadłości nieco tajemniczego charakteru. Niezależnie jednak od tego, jak w rzeczywistości będzie prezentowało się nasze wymarzone miejsce do zamieszkania, absolutnym hitem ostatnich czasów są takie projekty architektoniczne, które pozwalają na przemycenie nieco tego, co w ogrodzie, prosto do domu. 

W jaki sposób architekt może połączyć naturę z budynkiem? 

Sekret tkwi w takim zaprojektowaniu domu, aby przyszli mieszkańcy mogli na co dzień odczuwać otaczającą naturę praktycznie bez wychodzenia z domu. Ogromne okna i przeszklone połacie „otwierają” dom na to, co na zewnątrz. Wpuszczają do środka znacznie więcej światła słonecznego, zaś w pochmurne dni pozwalają cieszyć się obserwacją zmieniającej się aury w komfortowych, domowych warunkach. Prosta forma domu tego typu określana jest nazwą „nowoczesna stodoła”. Wykorzystywane są tu głównie szkło, stal, beton i drewno. Nowoczesne stodoły są przestronne w środku, a panoramiczne okna i drzwi zapewniają bliski kontakt z naturą. Przykładem mogą być projekty ze strony https://www.milwicz-architekci.pl/, a szczególnie wartym uwagi jest pomysł zadaszonego tarasu z kominkiem, dzięki czemu mieszkańcy korzystać mogą z niego nie tylko latem, spędzając na powietrzu zdecydowanie więcej czasu niż w przypadku tarasów tradycyjnych.

Naturalne wykończenia wnętrz

Bliskość natury objawiać może się też w wykończeniu wnętrz. Królem jest ponadczasowe drewno. Znajdziemy je w eklektycznym stylu francuskim, na rustykalnych wsiach angielskich oraz w nieco surowych wnętrzach skandynawskich. Drewno może być wielu gatunków, a co za tym idzie, posiadać wiele wybarwień, układów słojów itd. Czyni je to tym samym niepowtarzalnym, możliwym do zaaranżowania w wielu różnych wydaniach i stylach. Dodatkowej konotacji z naturą dodaje fakt, że drewno konserwować można przez zastosowanie równie naturalnych olejów czy wosków. Warto wspomnieć w kontekście drewna, że dobre biuro projektowe, które stawia na naturalność w najszerszym wydaniu, nierzadko proponuje szkielet domu (ścian) właśnie z tego materiału. Do tego drewniany gont dachowy, elewacja z thermodrewna i mamy do czynienia z iście ekologicznym domem. Z kolei naturalny kamień będzie idealnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie niemalże niezniszczalność wykonanych z niego elementów w domu. Najbardziej znanym naturalnym kamieniem jest oczywiście przepiękny marmur. Nadaje wnętrzu wytworny klimat. Stosowany bywa jako materiał na podłogi, parapety, jako wykończenie kominka, a nawet elementów mebli, np. blatów stołów. Jeszcze innym sposobem na zaproszenie natury do wnętrz jest zastosowanie w nich naturalnego korka z dębu korkowego. Dobrze zaaranżowany tworzy bardzo oryginalny element wystroju. Do jego zalet należy przede wszystkim fakt, że jest niezwykle lekki, elastyczny i ognioodporny. Ma też właściwości izolujące termicznie i akustycznie, dlatego nadaje się jako materiał wykończeniowy na ściany i podłogi.

Bliskość natury w domu wydawała się niegdyś mrzonką. Dziś biuro architektoniczne, które wsłuchuje się w potrzeby klientów, potrafi stworzyć bliski naturze, funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu budynek, którego projekt uwzględnia zamiłowanie przyszłych mieszkańców do wszystkiego, co bliskie naturze.

/artykuł sponsorowany/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.