Biuro coworkingowe a koszty prowadzenia biura

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i szukasz miejsca do pracy? W domu nie masz warunków, a prowadzenie biura przerasta Twoje możliwości finansowe? Rozwiązaniem, dzięki któremu znacznie obniżysz koszty prowadzenia działalności, jest biuro coworkingowe. Dowiedz się, czym jest i w jaki sposób pozwoli Ci zaoszczędzić na prowadzeniu biura.

Czym jest coworking?

Biura coworkingowe to przestrzenie, które oferują wynajęcie biurka na godziny lub w ramach abonamentów na cały miesiąc czy wybraną liczbę dni w miesiącu. Oprócz tego użytkownicy przestrzeni coworkingowych mają do dyspozycji również nieograniczony dostęp do Internetu, urządzenia biurowe, takie jak drukarki, kserokopiarki czy sprzęt multimedialny w salkach konferencyjnych (rzutniki i ekrany lub multimedialny telewizory). W przestrzeniach coworkingowych znajdują się przestrzenie wspólne, czyli w pełni wyposażone łazienka i kuchnia.

Wiele przestrzeni coworkingowych działa również jako biuro wirtualne – Warszawa i wiele innych dużych miast to miejsca, gdzie freelancerzy rejestrują swoje działalności w CEIDG właśnie pod adresem operatorów, którzy umożliwiają takie działania. Bardzo często są nimi biura coworkingowe.

Ile kosztuje wynajem biurka w coworkingu?

Koszty wynajmowania miejsca do pracy w przestrzeni coworkingowej zależą od tego, w jakim wymiarze z niego korzystasz. Przy małym zapotrzebowaniu, np. kiedy pracujesz w domu, ale z powodu remontu nie ma tam warunków, możesz wynajmować biurko na godziny lub na dni.

  • Ceny za godzinę wahają się w dużych polskich miastach od około 10 do około 40 złotych.
  • Ceny za cały dzień to w zależności od miejscowości i cenników poszczególnych biur koszt około 35-80 złotych.
  • Cena miesięcznego abonamentu wynosi zwykle kilkaset złotych za biuro coworkingowe – Warszawa wbrew pozorom wcale nie jest najdroższym miastem pod względem cen coworkingu. Abonament miesięczny kosztuje tam około 500-700 złotych.

Jeśli zdecydujesz się również na usługę biura wirtualnego, wówczas koszty wzrastają o około 200 złotych. Sumując – miesięczne koszty wynajmu przestrzeni coworkingowej nie przekraczają tysiąca złotych.

Spróbuj zsumować koszty prowadzenia biura

Własne biuro generuje bardzo wysokie koszty, które dla jednoosobowych działalności nierzadko są nie do przeskoczenia lub mocno destabilizują ich sytuację finansową. Pierwszy duży koszt to oczywiście czynsz (przy wynajmie nieruchomości) lub rata kredytu (przy jej zakupie). Do tego dochodzą jeszcze:

  • koszt remontu i aranżacji wnętrza;
  • koszt zakupu lub raty leasingowe sprzętów multimedialnych i urządzeń biurowych (drukarki, kserokopiarki, rzutniki, ekrany itp.);
  • miesięczne opłaty (energia, woda, Internet itp.).

Już wysokość samego czynszu nierzadko przekracza cenę abonamentu coworkingu, a przy zsumowaniu pozostałych opłat, koszty generowane przez biuro pochłoną sporą część przychodów. Przy jednoosobowej działalności biuro nierzadko jest po prostu zbędne – niestety wielu przedsiębiorców wciąga się w nie, stawiając na to, by ich firma “wyglądała” zamiast działać i przynosić zyski.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.