Bitwa Warszawska – spacer i opowieści z Kresów

Bitwa Warszawska – spacer i opowieści z Kresów

Wygrana bitwa i wojna polsko-bolszewicka to był wielki sukces polskiego społeczeństwa i odradzającego się państwa. Już w 1923 rocznica bitwy stała się Świętem Żołnierza, w czasie którego należało czcić „pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”. Chociaż oficjalnie nie została uznana za święto państwowe, to w rzeczywistości w II Rzeczpospolitej obchodzono ją równie uroczyście, jak 3 Maja i 11 Listopada. W czasach PRL-u władze starały się uczynić wszystko, aby zatrzeć o niej pamięć. Od 1992 roku. jej rocznica ponownie obchodzona jest 15 sierpnia jako Święto Wojska Polskiego – na pamiątkę największego triumfu polskiego oręża w XX wieku.

15 sierpnia (sob.), 11.00
SPACER W 100. ROCZNICĘ BITWY WARSZAWSKIEJ

Trasa: hotele Bristol i Europejski, pomnik Józefa Poniatowskiego, skwer Hoovera, pl. Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Zachęta, ul. Mazowiecka. Przewodniczka: Grażyna Piela. Miejsce zbiórki zostanie podane jedynie osobom zapisanym na spacer.

15 sierpnia (sob.) 13:00 i 17:00 oraz 16 sierpnia (niedz.) 13:00
OPOWIEŚCI Z KRESÓW: Od Czarnobyla i Wołodarki do Zadwórza i Dytiana.

Kresowe bitwy roku 1920 Tomasz Kuba Kozłowski opowie historię wybranych bitew stoczonych przez wojsko polskie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

UWAGA:
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Limit uczestników: 25 osób. Zgłoszenia prosimy przesyłać najpóźniej do dnia poprzedzającego wydarzenie na adres: recepcja@dsh.waw.pl lub telefonicznie: 22 255 05 00 w godzinach otwarcia DSH.

Udział w wydarzeniach jest jednoznaczny z akceptacją warunków REGULAMINU ZWIEDZANIA (https://bit.ly/DSH_regulamin_zwiedzania) oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Każdy z uczestników jest zobowiązany wypełnić FORMULARZ (https://bit.ly/DSH_wydarzenia_formularz) dostępny na naszej stronie lub w recepcji DSH.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.