Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie

Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

Reklama
Reklama

W każdy czwartek wstęp do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie jest bezpłatny. Dodatkowo w ramach inicjatywy  “Darmowy listopad” wejście do muzeum nie będzie biletowane.

Szczególnej uwadze polecamy ekspozycję pojazdów konnych w “Powozowni im. Z. Prus-Niewiadomskiego” (Stajnia Kubickiego) oraz wystawę czasową „Chwal Ćwik! Żywa tradycja sokolnictwa”.

Sokolnictwo, będąc jedną z gałęzi łowiectwa, stanowi nie tylko sposób polowania przy użyciu ptaków drapieżnych, ale również sztukę szkolenia tych zwierząt – układania. Początki ptasiego myślistwa sięgają starożytności. W Polsce sokolnictwo pojawiło się ok. X w. i przez stulecia towarzyszyło kolejnym królom. Tradycja tego rodzaju polowań jest kultywowana do dzisiaj.

Reklama
Reklama

W 2010 r. komitet UNESCO wpisał sokolnictwo na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Sokolnictwo, jako żywa tradycja widnieje również od 2015 roku na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Chcąc przybliżyć tradycję polowania z ptakami szerszej publiczności Muzeum Zamoyskich
w Kozłówce z udziałem pomysłodawców z Polskiego Klubu Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników” stworzyło wystawę „Chwal Ćwik! Żywa tradycja sokolnictwa”. W ramach współpracy między muzeami będzie ona prezentowana także w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

Ekspozycja jest bardzo urozmaicona. Obejmuje m.in. preparaty dermoplastyczne przedstawiające ptaki łowcze oraz sceny polowań z ptakami utrwalone na przestrzeni wieków w sztuce: literaturze, malarstwie, grafice, rzemiośle artystycznym czy sztuce nagrobkowej. Wystawa pozwala także dowiedzieć się więcej na temat pracy sokolników. Prezentuje akcesoria, którymi posługują się współcześnie a także objaśnia tajniki układania ptaków i polowań z ich użyciem.

Reklama
Reklama

Połączenie to powinno zainteresować nie tylko myśliwych, ale i wszystkie osoby, które chcą zgłębić tę tematykę.

Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Polski Związek Łowiecki, Polski Klub Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników”, Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, Marszałka Województwa Lubelskiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz IAF – Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych. Patronat medialny nad wystawą sprawują: telewizja „Darz bór” oraz magazyny „Echa leśne” i „Brać Łowiecka”.

Wystawę będzie można zwiedzać w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa od 17 listopada 2017 r. do końca kwietnia 2018 r. 


Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, ul. Szwoleżerów 9
Łazienki Królewskie

Reklama
Reklama

GODZINY OTWARCIA:

Okres wiosenno-letni:

Od 1 maja do 30 września
od wtorku do piątku 10-17
soboty, niedziele 11-18 *

Okres jesienno-zimowy:

Od 1 października do 30 kwietnia 
od środy do niedzieli 10-15 *

Reklama
Reklama

Uwaga: * po uprzednim zgłoszeniu istnieje możliwość zwiedzania przez grupy zorganizowane oraz udział w zajęciach edukacyjnych również w poniedziałki i we wtorki z wyjątkiem podanych poniżej dni świątecznych.

źródło: materiały organizatora

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.