Bestia – pokaz specjalny i wernisaż wystawy Filmowe ikony stylu

„Dyktatorzy mody i ikony stylu” to cykl wydarzeń skupionych wokół historii mody, który Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny organizuje wspólnie z Muzeum Warszawy. 2 lutego zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Bestia” połączony z wernisażem wystawy „Filmowe ikony stylu. Lata 20. na nowo.”

„Bestia” opowiada tragiczną historię trójkąta miłosnego: młodej artystki oraz jej dwóch kochanków, byłego i nowego, żonatego z inną kobietą. Rolę artystki gra Pola Negri, największa gwiazda ówczesnego polskiego kina.

Film jest najstarszym zachowanym obrazem z udziałem aktorki i jednym z dziewięciu, które nakręciła dla wytwórni Sfinks. Stworzony przez Negri wizerunek femme fatale rozbudził wyobraźnię publiczności. Aktorka szybko została dostrzeżona przez niemieckich producentów i od 1917 roku zaczęła grać w Niemczech. Wystąpiła tam w czterech filmach wyreżyserowanych przez Ernsta Lubitscha. Jednym z nich była „Madame DuBarry” (1919), która przyniosła jej międzynarodowy sukces i kontrakt z amerykańską wytwórnią Paramount Pictures. Do Hollywood wyjechała w 1922. Sukces niemieckich filmów z Polą Negri na rynku amerykańskim zainteresował tamtejszego dystrybutora Jessego A. Levinsona, który kupił „Bestię” pod koniec 1921 roku i po kilku niewielkich zmianach zaczął ją dystrybuować w USA pod tytułem „The Polish Dancer”. Levinson reklamował film jako nowość, dlatego ukryto fakt, że powstał on pięć lat wcześniej. Publiczności podano do wiadomości jedynie nazwisko głównej gwiazdy – Negri, celowo opuszczając rok i kraj produkcji

Przed filmem zapraszamy na prelekcję Agnieszki Dąbrowskiej, autorki książki „Herse. Warszawski dom mody”, historyczki sztuki oraz kustoszki w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy.

W rotundzie Kina Iluzjon odbędzie się wernisaż wystawy: „Filmowe ikony stylu. Lata 20. na nowo”. Wystawa przedstawi współczesne suknie wieczorowe inspirowane modą lat 20. zaprojektowane przez młode projektantki. Ekspozycję uzupełniają fotosy z przedwojennych filmów i metodyczne wprowadzenie Agnieszki Dąbrowskiej.

2 lutego godz. 16:00, sala Mała Czarna | BESTIA | THE POLISH DANCER, reż. Aleksander Hertz, Polska 1917/1921, 67 min, DCP, film odrestaurowany cyfrowo

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a

Bilety 12/14 zł

Fb-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.