Basen ogrodowy, czyli rozwiązanie na upalne dni

Budowa prywatnego basenu w ogrodzie wymaga dużego nakładu finansowego oraz specjalnych pozwoleń w przypadku powierzchni powyżej 50 m2. Równie atrakcyjnym rozwiązaniem może być tańszy, a zarazem funkcjonalny basen ogrodowy naziemny. Jak wybrać odpowiedni i dlaczego warto go posiadać?

Dlaczego warto mieć basen ogrodowy?

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo wodne,  sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września. W tym czasie panują warunki odpowiednie do korzystania z otwartych kąpielisk i basenów. Jednak czasami trudno przewidzieć warunki pogodowe w naszym kraju. Co zrobić, kiedy upały nadejdą poza sezonem kąpielowym? W takiej sytuacji pozostaje nam jedynie odwiedzić kryte kąpielisko lub zanurzyć się w przydomowym basenie. Jeżeli wybierzemy odpowiedni model wraz z pokrywą, nie będziemy mieć problemu z wymianą wody czy też utrzymaniem jej czystości. Pamiętajmy, że tak jak upały mogą zaskoczyć nas również ulewy lub wichury. W tym przypadku warto zadbać o właściwe zabezpieczenie basenu. Sprawdźmy, jaki mamy wybór basenów.

Rodzaje basenów ogrodowych

Największą popularnością wśród użytkowników cieszą zagraniczni producenci jak Intex czy Bestway. Obie te firmy gwarantują duży wybór basenów. Konkretne modele różnią się nie tylko konstrukcją, ale również kolorem, rozmiarem czy nawet kształtem. Zawsze warto sprawdzić oferty innych producentów oraz ich baseny. Jednak jeżeli zależy nam na basenach ogrodowych wspomnianych producentach, warto sprawdzić ceny i promocje w różnych sklepach internetowych, jak Ogrodosfera.pl, gdzie możemy posłużyć się ich ofertą i skorzystać z porównywarki cen. 

Zacznijmy od basenów stelażowych, które pojawiają się w wersji prostokątnej lub okrągłej. Konstrukcja wzmocniona stelażem gwarantuje odporność na uszkodzenia oraz stabilność podczas mocniejszych podmuchów wiatru. Dzięki temu możemy napełnić go wodą aż w 90%. Dodatkowo niektóre modele Bestway posiadają w zestawie dwustronną drabinkę, podkładkę pod nieckę basenową, pokrywę czy nawet pompy filtracyjne.

Basen stelażowy Bestway fot. bestwaycorp.pl

Dużą popularnością cieszą się również baseny rozporowe. Charakteryzują się łatwiejszym rozkładaniem. Podczas napełniania woda zacznie napierać na ścianki i utrzymywać je w pozycji pionowej. W tym przypadku nie będą potrzebne dodatkowe stelaże. Przed rozpoczęciem nalewania wody należy wypoziomować podłoże i napompować górny fragment konstrukcji. Będzie on odpowiadał za ochronę przed wylaniem się wody. Baseny rozporowe mogą być napełnione maksymalnie do 80% ich wysokości. Producent Intex oferuje również dmuchane jacuzzi lub spa, które można postawić w każdym ogrodzie, a jego średnica wynosi 201/150 cm. W tym przypadku przed napełnieniem należy samodzielnie nadmuchać konstrukcję.

basen rozporowy Intex Easy Set fot. intex.pl

Jak dbać o basen ogrodowy?

Kluczową kwestią jest wybór miejsca, w którym rozłożymy nasz basen ogrodowy. Jeżeli postawimy konstrukcję w dobrze nasłonecznionym, oddalonym od drzew miejscu, nie będziemy musieli przejmować się dodatkowym podgrzewaniem wody lub liśćmi wpadającymi do lustra wody. Problemem nie będzie również źródło wody. Wystarczy podłączyć do niego odpowiednio długi wąż ogrodowy, aby doprowadzić wodę w dowolne miejsce. Jednak nie możemy zapomnieć również o dodatkowych czynnościach, które zapewnią nam czystość basenu. Należy zadbać o odpowiednie filtrowanie i dezynfekowanie wody. W tym celu warto wyposażyć się w chlor o właściwościach antyglonowych oraz antybakteryjnych. 

Natomiast aby zapewnić sobie czystość dna basenu, można zainwestować również w specjalne urządzenia, które bez naszego wysiłku wyczyszczą nawet trudno dostępne miejsca. Dużym powodzeniem wśród użytkowników cieszą się również specjalne skimmery, czyli powierzchniowe oczyszczacze wody. Możemy zainwestować również w dodatkową pokrywę do basenu. Jest to świetne zabezpieczenie przed większymi zanieczyszczeniami oraz pozwoli nam zatrzymać ciepło przy tafli wody. 

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.