Barwy Orientu 2022

barwy orientu 2022

Barwy Orientu 2022 – Letnie koncerty na dziedzińcu pałacu Pod Blachą

Zapraszamy na trzy żywiołowe, przesycone duchem kultury orientalnej koncerty plenerowe, które odbędą się w dwa lipcowe wieczory i jeden sierpniowy. Tym, którzy akurat w te dni będą przebywać w stolicy, egzotyczne rytmy, melodie i tańce, pomogą przenieść się mocą wyobraźni w barwne i nieoczywiste zakątki bliższego i dalszego Wschodu.

PROGRAM

  • 30 lipca 2022 r., godz. 21.00 – Szkoła Tańca z Wachlarzami Bojowymi – Tao Te Ching
  • 26 sierpnia 2022 r., godz. 20.00 – Karolina Cicha i Spółka – Krym / Tatarzy / Karaimi
  • 27 sierpnia 2022 r., godz. 20.00 – Kroke – The Best Of
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

Strona: https://www.zamek-krolewski.pl/barwy-orientu-letnie-koncerty-na-dziedzincu-palacu-pod-blacha


Tao Te Ching

30 lipca 2022 r., godz. 21.00

Wstęp wolny

 
Tao Te Ching to wyjątkowe muzyczno-taneczne widowisko z muzyką na żywo, którego istotę stanowi refleksja nad ideami autorytarnej władzy, indywidualnych ambicji, wyzwolenia i piękna oraz próba zbudowania harmonii w czasach kryzysu i społecznej polaryzacji. Grupa artystek tworzących Szkołę Tańca z Wachlarzami Bojowymi poszukuje ekspresji kobiecej wolności, inspirując się mądrością Laoziego – legendarnego twórcy filozofii taoistycznej. Spojrzenie na Zachód z punktu widzenia filozofii Dalekiego Wschodu w szczególny sposób inspiruje je do refleksji nad wyzwaniami codzienności. Wydarzenia ostatnich miesięcy nadają tej opowieści dodatkowy wymiar.
 
Szkołę Tańca z Wachlarzami Bojowymi współtworzy grupa kobiet: nie tylko zawodowe aktorki, tancerki i muzyczki, ale także m.in. architektka i pielęgniarka. Razem występują i walczą o istotne dla nich sprawy, takie jak prawa kobiet, prawa zwierząt, troska o klimat czy solidarność z grupami osób potrzebujących wsparcia.
Występują:
Trzy wiedźmy: Justyna Jary, Aleksandra Gronowska, Patrycja Betley/ Szamanka: Ewa Ampulska/ Strażniczka: Maria Ruddick/ Smok: Beata Godlewska, Marta Suzin, Zofia Lelek, Magdalena Wąsowska, Martyna Tejwan
Reżyseria: Julia Bui-Ngoc
Kostiumy: Anna Kopeć, Ewa Ampulska
Choreografia: Szkoła Tańca z Wachlarzami Bojowymi
Akustyka: Andrzej Kijanowski

Karolina Cicha i Spółka

Krym / Tatarzy / Karaimi

26 sierpnia 2022 r., godz. 20.00

Wstęp wolny

Pierwsza z wakacyjnych muzycznych podróży zaniesie nas na Krym. Będzie to wyjątkowa okazja do zapoznania się z tradycyjną muzyką tatarską i karaimską, stanowiącą istotny element dziedzictwa kulturowego i tożsamości dwóch różnych społeczności zamieszkujących półwysep. Nie zabraknie także akcentów ukraińskich!
Karolina Cicha jest wokalistką, kompozytorką i multiinstrumentalistką zafascynowaną tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Jej płyta Tany jest nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka świata. Cicha ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. W 2015 r. znalazła się w oficjalnej selekcji na Womex – największym festiwalu World Music na świecie. Wraz ze Spółką zdobyła Grand Prix i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
Spółka to zespół muzyków specjalizujących się w grze na różnorodnych instrumentach etnicznych. Aranżacje zespołu oscylują na styku tradycji i współczesności. Obecny kierunek poszukiwań zespołu to etniczny groove – rytm, energia oraz melodyjność, które pozwalają zachować prawdę emocji i metafizyki. Na koncercie obok utworów z nominowanej do nagrody Fryderyka płyty Tany usłyszymy także pieśni z najnowszej płyty Karaimska Mapa Muzyczna.
 

Szkoła Tańca z Wachlarzami Bojowymi

Kroke

The Best Of

27 sierpnia 2022 r., godz. 20.00

Wstęp wolny

Kroke (w języku jidysz: Kraków) to zespół założony w 1992 roku przez trójkę przyjaciół: Tomasza Kukurbę, Jerzego Bawoła i Tomasza Latę – zafascynowanych muzyką klezmerską. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, otwarci na artystyczne poszukiwania, muzycy nie stronili jednak także od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Obecnie zespół czerpie inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak opierając się na autorskich improwizacjach, co w efekcie pozwoliło stworzyć im własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl.
W pierwszych latach działalności muzyków można było usłyszeć na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali wówczas kompozycje jednym całkiem nieznane, innym przywodzące na myśl wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie.
W 1993 roku zespół został zauważony przez reżysera Stevena Spielberga, który odwiedzał Kraków w trakcie zdjęć do Listy Schindlera, i zaproszony na występ podczas uroczystości Survivors Reunion, zorganizowanej dla ocalonych przez Oskara Schindlera. Artyści współpracowali też z takimi osobistościami muzycznymi jak Peter Gabriel czy Nigel Kennedy.
„Jesteśmy klezmerami dlatego przede wszystkim improwizujemy, nieustannie poszukując czegoś nowego, także w nas samych. Improwizacja to brama, przez którą światy naszych dusz wędrują prosto do tych, którzy chcą te światy poznawać. Chcemy, aby nasza muzyka była nazywana po prostu muzyką Kroke” – mówią o sobie.
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.