Bardzo ETNO 05: Chutor Gorajec i Festiwal Z Wiejskiego Podwórza

Społeczne, oddolne inicjatywy w tworzeniu świadomości regionu, pochodzenia i tożsamości. W ostatniej dekadzie obserwujemy aktywizację lokalnych środowisk podkreślających walory własnych regionów, swoją historię i specyfikę kulturalną. Jednymi z najważniejszych inicjatyw tego typu jest działalność Chutoru Gorajec, Stowarzyszenia Folkowisko i zespołu Czeremszyna – organizatorów między innymi Festiwalu „Z Wiejskiego podwórza”.

Goście:
Marcin Piotrowski
Basia Kuzub-Samosiuk
Koncert: Czeremszyna

Kiedy:
19 sierpnia 2020 r. (środa), godz. 20:00

Gdzie:
Klub Muzyczny BARdzo bardzo
ul. Nowogrodzka 11, Warszawa Śródmieście

Wstęp bezpłatny

Marcin Piotrowski: socjolog, animator kultury, a przy okazji zastępca dyrektora Centrum Kultury i Sportu w pobliskim Cieszanowie i radny powiatowy, przewodniczący Komisji Promocji, Kultury i Turystyki Rady Powiatu Lubaczowskiego. A do tego dyrektor Folkowiska, wybranego do grona najlepszych festiwali Europy. Od czerwca 2018 roku współkieruje też Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie oraz Cieszanów Rock Festiwalem.

Barbara Kuzub-Samosiuk- animatorka kultury, muzyk nieprofesjonalny, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Czeremsze, założycielka zespołu Czeremszyna, współpomysłodawczyni i współorganizatorka jednego z najstarszych folkowych festiwali w Polsce pn. Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza” odbywającego się co roku w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu.

Czeremszyna – mówią o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”,
to aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r. z inicjatywy Barbara Kuzub-Samosiuk, w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Powstanie i historia zespołu jest pozytywnym przykładem na to, jak sukcesywną i wytrwałą pracą można osiągnąć taki poziom artystyczny i wykonawczy, który aktualnie predestynuje grupę do występowania na najlepszych scenach festiwalowych muzyki folk/World Music na świecie. O początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków – z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych , a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.

Spójny artystycznie , a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu Czeremszyna, plus bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów – te wszystkie elementy sprawiają, że koncerty grupy przyjmowane są niezwykle pozytywnie przez publiczność w każdym wieku.
Przez ponad 25 lat swojego istnienia zespół Czeremszyna wystąpił na setkach scen koncertowych w Polsce oraz w wielu krajach Europy i na świecie. Bardzo długa jest lista artystycznych osiągnięć grupy, entuzjastycznych recenzji koncertów i wydawnictw oraz śladów obecności w mediach. Ale zespół nie odcina „kuponów” od swoich dotychczasowych dokonań i wciąż jest w świetnej formie koncertowej, co w połączeniu z doświadczeniem zdobytym przez lata sprawia, że jest w tej chwili jedną z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych koncertowo grup folkowych w Polsce, predestynowanej do tego, aby stać się również ambasadorem polskiej kultury w Europie i na świecie.

W związku z art. 17 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) prosimy o stosowanie się do wymogów epidemiologicznych obowiązujących w Klubie.

Organizator: Fundacja BARDZO BARDZO
Partnerem wydarzenia jest FOLK.pl i w jego trakcie istnieje możliwość zapoznania się z jego ofertą muzyczną oraz zakup Cd z muzyką tradycyjną
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

FB-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.